Η Βουλιαγμένη επιβλήθηκε εύκολα στο Λαιμό της Χίου με 10-3, στην πρεμιέρα της ημιτελικής φάσης των πλέι-οφ, και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών.

Η ομάδα του Κώστα Λούδη ‘καθάρισε’ ουσιαστικά το ματς στην πρώτη περίοδο, όταν προηγήθηκε 5-1 έχοντας 3/3 στον παίκτη παραπάνω, ενώ αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (6-1), πριν οι φιλοξενούμενοι μειώσουν σε 6-3 στο ημίχρονο. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης οι νησιώτες δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις απέναντι στην εξαιρετική άμυνα του ΝΟΒ και τον Μάνο Ζερδεβά και μοιραία η Βουλιαγμένη ξέφυγε στο σκορ και έφτασε άνετα στο τελικό 10-3.

Η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες και η δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων θα γίνει την Πέμπτη (17/5) στο Ιωνικό κολυμβητήριο της Χίου. Αν χρειαστεί τρίτο ματς, αυτό θα διεξαχθεί το προσεχές Σάββατο (19/5) στο Λαιμό.