Συνεχίζει την προέλασή του στην Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών ο Ολυμπιακός, ο οποίος έκανε το «5 στα 5» στα φετινά ντέρμπι με τη Βουλιαγμένη και ουσιαστικά εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι-οφ. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν 6-5 του ΝΟΒ στο Λαιμό, για τη 2η αγωνιστική της Γ΄ φάσης, και διεύρυναν το απόλυτο νικών που «τρέχει» από το περσινό πρωτάθλημα.

Το ματς είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι, παρότι η Βουλιαγμένη δεν πέρασε ποτέ μπροστά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-4 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου και κράτησε τη νίκη, έστω κι αν δεν σκόραρε στην τελευταία περίοδο, αφού το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου ήταν να μειώσει με την Τσουκαλά, περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη.