Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Α΄ εθνικής κατηγορίας γυναικών στην υδατοσφαίριση, μετά τη νίκη του με 14-7 επί της Βουλιαγμένης στον Πειραιά, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Γ΄ φάσης.

Οι «ερυθρόλευκες» πήραν από την αρχή το προβάδισμα (2-0 το πρώτο οκτάλεπτο) και, παρότι ο ΝΟΒ ισοφάρισε προσωρινά σε 3-3 στη δεύτερη περίοδο, σταδιακά αύξησαν τη διαφορά και τελικά έφτασαν σε… double score, έχοντας επιθετική πολυφωνία, με τις Ελευθερία Πλευρίτου, Βάσω Πλευρίτου και Τσουκαλά να σημειώνουν από τρία τέρματα.

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για τους τελικούς του πρωταθλήματος, την επόμενη εβδομάδα, όπου θα διεκδικήσουν σε δύο ή τρεις νίκες τον τίτλο. Ως πρώτος στο φινάλε της κανονικής περιόδου, ο Ολυμπιακός θα έχει πλεονέκτημα έδρας.