Η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα στον αγώνα Πέμπτη 27 Φεβρουαρίου με (39-17) απέναντι στον Ε.Σ.Ν. ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ και παραμένει μόνη πρώτη στην βαθμολογία.

Μετά την διακοπή του πρωταθλήματος λόγω της Μεσογειάδας Εφήβων και τέσσερις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος ΝΕΩΝ, οι κιτρινόμαυροι έχουν κάνει ακόμα ένα καθοριστικό βήμα, για την είσοδό τους στην τελική φάση (FINAL4).

Αξιοσημείωτο ήταν η παρουσία μόνο 9 αθλητών από την φιλοξενούμενη ομάδα!

Ο αγώνας διεξήχθηστην αίθουσα Κασιμάτης (Ο.Α.Κ.Α.)και ήταν στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Ε.Σ.Χ.Α Νέων.

Οι παίκτες του Αλέξη Αλβανού από την αρχή μπήκαν δυνατά και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν σε κάτι θετικό από τον αγώνα. Η διαφορά στο ημίχρονο είχε εκτοξευθεί στα 10 γκολ (16-6).

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος του αγώνα, με τους Ενωσίτες να κυριαρχούν στο αγωνιστικό τερέν και να κερδίζουν εύκολα το παιχνίδι με (39-17)!

Από την ΑΕΚ πολύ καλός ήταν ο Βεζύρης τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και εξίσου εντυπωσιακή ήταν η παρουσία του τερματοφύλακα Βασιλακάκη. Από τον Ε.Σ.Ν. ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ πολύ καλός επιθετικά ήταν ο Μπέσκος και σημαντική ήταν η βοήθεια του Παναγόπουλου.

Πρώτος σκόρερ από την ΑΕΚ ήταν ο Βεζύρης με 11 γκολ! και οι Καρράς – Λαζάρου με 6 και 5 γκολ αντίστοιχα. Από τον Ε.Σ.Ν. ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ πρώτος σκόρερ ήταν οΜπέσκος με 9 γκολ και ακολούθησε ο Γκιλάκης Στέλιος με 4 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 6-3, 7-4, 10-6, 12-6, 16-6 (ημίχρονο), 21-7, 25-8, 30-11, 35-13, 38-15, 39-17(τελικό)

ΑΕΚ (Αλβανός): Βασιλακάκης, Βυθούλκας 1, Λαζάρου 5, Αθανασάκος, Janca 4, Βασιλόπουλος 2, Στάθης4, Κοτσιώνης, Σφαέλος-Παπαιωάννου 2, Βασιλείου-Τσάφος1, Ζαφειράκης, Κοβάνης 2, Σιγαλός 1, Καρράς 6, Μπαμπατζανίδης, Βεζύρης11

Ε.Σ.Ν. ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Καρανικολόπουλος): Νικολιντάης, Παναγόπουλος 1, Ανδρεάδης, Μπαρμπαρούσης, Γκιλάκης Χ. 2, Γκιλάκης Σ. 4, Σταθάτος 1, Παπαναστασίου, Μπέσκος 9

Διαιτητές: Δρακόπουλος, Σπηλιωτάκης