Την 4η θέση κατέλαβε στη σφυροβολία ο Χρήστος Φραντζεσκάκης στο μίτινγκ Ιστβαν Γκιουλάι στο Σεκεσφέχερβαρ της Ουγγαρίας. Ο Έλληνας αθλητής είχε βολή στα 75,40 μ. στη δεύτερη προσπάθεια του πραγματοποιώντας μια ακόμη σταθερή εμφάνιση στη σεζόν. Είχε μία ακόμη έγκυρη προσπάθεια, στα 71,02 μ., ενώ στις υπόλοιπες βολές του ήταν άκυρος.

Ο ένατος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Όρεγκον είναι έτοιμος για τη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου (15-221/8) σε μια διοργάνωση, που θα έχει την ευκαιρία να βρεθεί και πάλι ανάμεσα στους κορυφαίους της χρονιάς.

Νικητής στον αγώνα ήταν ο ολυμπιονίκης του Τόκιο και δεύτερος στο Όρεγκον Βόιτσεκ Νοβίτσκι με 79,96 μ., δεύτερος ο Μπενσέ Χαλάζ (Ουγγαρία) με 79,44 μ. και τρίτος ο παγκόσμιος πρωταθλητής Πάβελ Φάιντεκ με 79,15 μέτρα.