Ο αγώνας του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΟΚ θεωρούνταν αμφίρροπος πριν την έναρξή του, αλλά στο κλειστό του Πανελληνίου η ομάδα της Θεσσαλονίκης απέδειξε την ανωτερότητά της. Ο «Δικέφαλος» πήρε το ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής με 3-0 και πλησίασε στον ένα βαθμό τον αήττητο Ολυμπιακό, που θα αγωνιστεί απόψε στο κλειστό του Μετς με την ΑΕΚ. Από την πλευρά τους, οι «πράσινοι» παρέμειναν στην τρίτη θέση, αλλά ο Παμβοχαϊκός έχει πια ένα παιχνίδι λιγότερο και απέχει μόλις ένα βαθμό.

Με βασικό πασαδόρο τον Θάνο Τερζή και τον Κλαπβάικ να κάνει την διαφορά σε επίθεση και μπλοκ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τα δύο σετ πατώντας «γκάζι» μετά τον 20ο πόντο. Στο 3ο σετ όλα κρίθηκαν από το 4-0 σερί του ΠΑΟΚ στο 9-9.

Στο 1ο σετ μετά το 2-4 το ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 4-4. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο με τους «πράσινους» να ανέχουν την πίεση στο σερβίς. Ο Ανδρεόπουλος έκανε το 19-18 αλλά ο Όκολιτς ισοφάρισε με πρώτο χρόνο και ακολούθησε το σερί του Κλαπβάικ από το σερβίς. Ο Ολλανδός με δύο άσσους αλλά και τρεις έμεσους πόντους από Μουαγκουτούτια και Τερζή έκανε συνολικό σερί 5-0 για το 23-18. Το σετ τελείωσε με χαμένο σερβίς του Γιορντάνοφ και μπλοκ του Σαφράνοβιτς πάλι στον Βούλγαρο διαγώνιο του τριφυλλιού.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Παναθηναϊκός να ξεφεύγει από την αρχή με δύο πόντους και με επίθεση του Πανταλέων να κάνει και το +3 (13-10). Με επίθεση του Κλαπβάικ και άσσο του ίδιου παίκτη αλλά και μπλοκ του Οκολιτς ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 13-13. Ακολούθησε πάλι μάχη πόντο πόντο και στο 20-20 ήταν η σειρά του Μουαγκουτούτια να πάρει πρωτοβουλίες. Το λάθος του Ανδρεόπουλου και οι δύο πόντοι του Μουαγκουτούτια έδωσαν στον ΠΑΟΚ προβάδισμα 23-20. Ο Αμερικανός ακραίος του ΠΑΟΚ έκανε το 24-21 και το σετ έκλεισε με λάθος του Γιορντάνοφ.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός άντεξε μέχρι το 9-9. Πάλι ο Κλαπβάικ από το σερβίς πίεσε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 ξέφυγε 13-9. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας καθώς μέχρι το τέλος του σετ ο ΠΑΟΚ συντήρησε την διαφορά και πήρε το σετ 25-18 και μαζί τη νίκη με 3-0 σετ.