«Ποδαρικό» με το… δεξί έκανε η Εθνική ανδρών στους αγώνες του Davis Cup, για το Group III της Ευρωαφρικανικής Ζώνης, που διεξάγεται στο Τατόι Club.

Αντίπαλος της ελληνικής ομάδας το Λουξεμβούργο (επικεφαλής του ομίλου) και ο Μιχάλης Περβολαράκης, αν και βρέθηκε να χάνει το πρώτο σετ, στη συνέχεια ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, κυριάρχησε και μπροστά στο ελληνικό κοινό νίκησε με ανατροπή 2-1 τον Ούγκο Ναστάσι.

Στην αρχή φάνηκε καθαρά ότι ο Έλληνας τενίστας είχε άγχος και το σετ οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ, όπου ο Ναστάσι το πήρε με 7-6(5). Στο δεύτερο σετ ο Περβολαράκης βρήκε την αυτοπεποίθησή του, προηγήθηκε 5-2 και το πήρε με 6-3. Και στο τρίτο σετ ήταν πλέον ο απόλυτος κυρίαρχος μέσα στο κορτ και το «καθάρισε» με 6-1, ολοκληρώνοντας τη νίκη σε 2 ώρες και 12 λεπτά.

Έτσι η Ελλάδα προηγείται 1-0 του Λουξεμβούργου.