Αρκετοί θεατές παρακολούθησαν το μίτινγκ επί κοντώ που στήθηκε σε κλειστό σταθμό της Ζυρίχης, μία ημέρα πριν από τον πρώτο τελικό της σειράς αγώνων Diamond League.

Εκεί αγωνίστηκε ο Κώστας Φιλιππίδης, ο οποίος κατέλαβε την τέταρτη θέση με 5,67 μ., ύψος που ξεπέρασε με την τρίτη προσπάθεια. Ο αθλητής μας ξεκίνησε τον αγώνα του επιτυχημένα στα 5,57 μ., ενώ μετά τα 5,67 μ. απέτυχε στα 5,77 μέτρα.

Νικητής του αγώνα ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής του Πεκίνου Σον Μπαρμπέρ με 5,92 μ. και χαμένες προσπάθειες στα 6,01 μ., ύψος που επέλεξε να δοκιμάσει στη συνέχεια. Δεύτερος με 5,67 μ. ήταν ο Πιοτρ Λίσεκ και τρίτος με το ίδιο ύψος ο Ραφαέλ Χολζντέπε. Ο Φιλιππίδης θα κάνει τον επόμενο αγώνα του την Κυριακή (6/9) στο Challenge της IAAF στο Βερολίνο.