Η Ολλανδία νίκησε 14-13 την Ισπανία για την 3η αγωνιστική του Ολυμπιακού τουρνουά υδατοσφαίρισης γυναικών (Α΄ όμιλος) στο Τόκιο και πήρε τους πρώτους δύο βαθμούς της στη διοργάνωση. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά στο τέλος νικήτρια αναδείχθηκε έστω και δύσκολα η Ολλανδία. Η Ισπανία γνώρισε την πρώτη ήττα της στους αγώνες.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-2, 3-2, 6-6.

Τα γκολ:

Ολλανδία: Φαν ντε Κράατς 6, Μέγκενς 4, Φαν ντερ Σλόοτ, Γιούστρα, Σέβενιτς, Κούλχαας.

Ισπανία: Έσπαρ Λακουέτ 4, Ρουίθ 3, Λέιτον Αρόνες 2, Ορτίθ, Πένα, Φόρσα Αρίθα, Ταράγκο Αϊμέριτς.

Νωρίτερα, η Ουγγαρία υποχρέωσε τις ΗΠΑ στην πρώτη ήττα τους σε Ολυμπιακό τουρνουά γυναικείας υδατοσφαίρισης, μετά τον τελικό του Πεκίνου το 2008. Οι Μαγυάρες έκαναν τη μεγάλη έκπληξη στο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του Β΄ ομίλου στο Τόκιο, επικρατώντας 10-9 των Αμερικανίδων και μάλιστα με ανατροπή.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Άνταμ Κρικοριάν προηγήθηκε 8-6 στην τρίτη περίοδο, όμως η Ουγγαρία επέστρεψε και πήρε τη νίκη, με την Ρεμπέκα Παρκς να νικά από θέση φουνταριστού την Άσλεϊ Τζόνσον (οι δυο τους θα είναι συμπαίκτριες τη νέα σεζόν στον Εθνικό) και να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ, 45 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-3, 1-3, 4-1

Τα γκολ:

Ουγγαρία: Παρκς 3, Βάλι 2, Κέστελι 2, Σίλαγκι, Ιλες, Γκιονγκιόσι

ΗΠΑ: Μάσελμαν 3, Φέιταλ 2, Μ. Φίσερ 2, Σάιντεμαν, Στέφενς.

Η Κίνα νίκησε 16-11 την Ιαπωνία για την 3η αγωνιστική του Ολυμπιακού τουρνουά υδατοσφαίρισης γυναικών (Β΄ όμιλος) στο Τόκιο και πήρε τους δύο πρώτους βαθμούς της. Η ομάδα της διοργανώτριας χώρας των Ολυμπιακών Αγώνων με δύο ήττες δεν έχει κερδίσει ακόμη βαθμό. Η Κίνα πήρε από την αρχή το προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι το τέλος χωρίς να απειληθεί από την αντίπαλό της. Στο ημίχρονο η νικήτρια προηγήθηκε 9-5.

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 4-3, 4-3, 3-3.

Τα γκολ

Κίνα: Γουάνγκ Σινιάν 2, Μέι 1, Σιόνγκ 2, Νίου 1, Ζάι 2, Γουάνγκ Χουάν 1, Ντενγκ 1, Τσεν 1, Ζανγκ 5.

Ιαπωνία: Αρίμα 3, Ιβάνο 2, Κόιντε 1, Χασίντα 2, Νιζάβα 2, Κούντο 1.

Τέλος, ο Καναδάς συνέτριψε 21-1 τη Νότια Αφρική για την 3η αγωνιστική του Ολυμπιακού τουρνουά υδατοσφαίρισης γυναικών (Α΄ όμιλος) στο Τόκιο.

Η ομάδα του Καναδά προηγήθηκε 5-1 στο πρώτο οκτάλεπτο, 9-1 στο δεύτερο, 13-1 στο τρίτο για να κλείσει τον αγώνα με διαφορά 20 τερμάτων (21-1) και να φθάσει στην πρώτη της νίκη στο τουρνουά, ενώ η Νότια Αφρική, που έχει και έναν αγώνα λιγότερο, έχει υποστεί δύο ήττες.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 4-0, 4-0, 8-0.

Τα γκολ

Καναδάς: ΜακΚι 1, Κρεβιέρ 2, Ράιτ 1, Έγκενς 2, Σολ 4, Μπεκάζι 1, Λίμεϊ-Λεβί 2, ΜακΚίλβεϊ 1, Κρίστμας 3, Πάουλ 2, Λα Ροκ 2.

Νότια Αφρική: Μόιρ 1.