Τρία μετάλλια, δύο εκ των οποίων χρυσά, ένα παγκόσμιο ρεκόρ ανδρών και ένα ευρωπαϊκό ρεκόρ νέων, ήταν ο απολογισμός για την ελληνική ομάδα άρσης βαρών σε πάγκο, στο OPEN της Ουγγαρίας που διεξήχθη στη πόλη Έγκερ.

Η σχετική ενημέρωση από την ΕΑΟΜ-ΑμεΑ:

-233 κιλά και νέο Παγκόσμιο ρεκόρ σημείωσε ο Παύλος Μάμαλος Α.Σ. ΑΕΤΟΙ ΑΘΗΝΑΣ στην κατ. 107kg στο Ανοικτό Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών σε πάγκο που διεξάγεται στην πόλη Egger στην Ουγγαρία.

-Χρυσό μετάλλιο πήρε και ο αθλητής Δημήτριος Μπακοχρήστος Α.Σ.ΑΚΜΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ με 164kg (ατομικό ρεκόρ) στην κατηγορία των 54kg.

-Επίσης στην ίδια διοργάνωση ο αθλητής Πασχάλης Κουλούμογλου Α.Σ. ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΥΛΑΙΑΣ 94 πραγματοποίησε νέο Ευρωπαϊκο ρεκόρ νέων με 143 κιλά στην κατηγορία 59- 65kg. Με την επίδοση αυτή κατετάγη τρίτος και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

-O Κώστας Δήμου σήκωσε 181 κιλά στη 2η προσπάθεια του στην κατ. +107 παίρνοντας τη 4η θέση.

-Η Ελλάδα κατετάγη 3η μεταξύ 22 χωρών που συμμετείχαν στο Πρωτάθλημα και ο Ομοσπονδιακός προπονητής Δημήτρης Ιωαννίδης δήλωσε πάρα πολύ ικανοποιημένος καθώς όλοι οι αθλητές πέτυχαν με το παραπάνω το στόχο που είχανε θέσει.

-Η Εθνική ομάδα Άρσης βαρών σε πάγκο επιστρέφει στην Ελλάδα την Πέμπτη 16 Ιανουαρίου 2014.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης