Τζούντο: Ξύλο στις απονομές του Πανελλήνιου πρωταθλήματος

Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 24 Δεκεμβρίου 2018, 20:15
Τζούντο: Ξύλο στις απονομές του Πανελλήνιου πρωταθλήματος
Από ένα... θερμό επεισόδιο, που σημειώθηκε μετά την ολοκλήρωση των αγώνων, επισκιάστηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα τζούντο ανδρών και γυναικών, το οποίο πραγματοποιήθηκε το περασμένο σαββατοκύριακο στη Βέροια.

Συγκεκριμένα, κατά τη διάρκεια της απονομής των μεταλλίων δύο άνδρες για άγνωστο μέχρι στιγμής λόγο άρχισαν να ανταλλάσουν γροθιές, ενώ στη συνέχεια υπήρξε γενική σύρραξη, η οποία ευτυχώς έληξε με την επέμβαση των ψυχραιμοτέρων.


Σε ό,τι αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι ο Φίλιππος Αμυνταίου πρωταγωνίστησε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Τζούντο Α/Γ.

Ο σύλλογος του Αμυνταίου κατέκτησε πέντε χρυσά, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο, ενώ ακολούθησαν ο Άρης Θεσσαλονίκης με δύο χρυσά, ισάριθμα ασημένια και τρία χάλκινα, ενώ τρίτος σύλλογος αναδείχθηκε ο ΕΟΣ Αχαρνών με ένα μετάλλιο από κάθε απόχρωση.

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία:

ΑΝΔΡΕΣ

60 κιλά
1. Γιώργος Κοροτζίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Χρήστος Πλουμπής (Άρης)
3. Δημήτρης Γιαννακίδης (ΣΑΠΚ Νεάπολης)
3. Βασίλης Μπριόλας (ΕΟΣ Αχαρνών)

66 κιλά
1. Σάββας Καρακιζίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Γιώργος Σοφιανίδης (Διόσκουροι)
3. Λευτέρης Παναγιώτου (Άρης)
3. Κώστας Τόγιας (Budo Φιλαδέλφεια)

73 κιλά
1. Γιώργος Αζωίδης (Αρης)
2. Δημήτρης Καλογήρου (Σπάρτακος Ιωαννίνων)
3. Όμηρος Λιατήρης (Budo Φιλαδέφεια)
3. Χαράλαμπος Φουλίδης (Πόντος Αμπελοκήπων)

81 κιλά
1. Αλέξης Ντανατσίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Βασίλης Μπαλαμπανασβίλι (Φίλιππος Αμυνταίου)
3. Γιώργος Ζαφειρίδης (Μιρμάνης Ξάνθης)
3. Νίκος Παπαντωνίου (ΣΑΠΚ Νεάπολης)

90 κιλά
1. Θόδωρος Τσελίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Μιχάλης Παυλής (Budo Φιλαδέλφεια)
3. Δαβίβ Τσοκούρης (Άρης)
3. Κώστας Αγγελίδης (Πόντος Αμπελοκήπων)

100 κιλά
1. Γιώργος Μαλλιαρόπουλος (Αρης)
2. Γιάννης Στεφανίδης (Μιρμάνης Ξάνθης)
3. Συμεών Γεωργιάδης (Πήγασος Δράμμας)
3. Παύλος Γκαράκλωβ (Φίλιππος Αμυνταίου)

+100 κιλά
1. Δημήτρης Τσουμήτας (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Δαβίδ Καρακλίδης (Άρης)
3. Χαράλαμπος Χατζίδης (ΣΑΠΚ Νεάπολης)
3. Γιάννης Αρζουμανίδης (Άρης)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

48 κιλά
1. Κατερίνα Θεοδωρακοπούλου (ΑΟ Ιλίου)
2. Σταυρούλα Νάνου (Ηρακλής)
3. Παρασκευή Στραγάλη (Άρης Ιωαννίνων)

52 κιλά
1. Ελένη Καρανίκα (Προμηθέας Λάρισας)
2. Μαρία Λιατήρη (Budo Φιλαδέλφεια)
3. Μαρία Κουτσιώρη (Προμηθέας Λάρισας)
3. Βαλέρια Ασκίδου (Αλέξανδρος Κατερίνης)

57 κιλά
1. Βαλεντίνα Ζώτου (Νικηφόρος Ανατολής)
2. Βαλεντίνα Γκόγκουα (ΕΟΣ Αχαρνών)
3. Μαρίνα Αγγελή (Νικηφόρος Ανατολής)
3. Άννα Ιωάννου (ΣΑΠΚ Νεάπολης)

63 κιλά
1. Μαριάνθη Σκορδά (Τοκάι Βριλησσίων)
2. Νικολέτα Καμπά (Προμηθέας Λάρισας)
3. Βασιλεία Σαρογλάκη (ΣΑΠΚ Νεάπολης)
3. Ραφαέλα Μαρινάκη (DANRO)

70 κιλά
1. Χριστίνα Σταμούλη (ΕΟΣ Αχαρνών)
2. Αριστέα Δήμου (Πανηπειρωτικός)
3. Ελπίδα Κατσαούνη (Εύαθλος)
3. Γεωργία Διαμαντή (Άρης Ιωαννίνων)

+78 κιλά
1. Βασιλική Λυμπεροπούλου (ΑΟΤ Αλίμου)
2. Αναστασία Δροσοπούλου (Σπαρτιάτες ΑΣ)
3. Ισμήνη Τραγοπούλου (Ακαδημία Πολεμικών Τεχνών)

Τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 24 Δεκεμβρίου 2018, 20:42