Μία ακόμα μεγάλη ανατροπή και πάλι με «θύμα» τον Μίλωνα, που έχασε δεύτερο στη σειρά παιχνίδι, στο οποίο είχε προηγηθεί με 2-0 σετ, σημειώθηκε στο τέλος του α΄ γύρου της β΄φάσης, για τις θέσεις 5-8.

Δράστης η Κηφισιά, που κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 στο γυμναστήριο «Κροίσος Πέρσης» της Νέας Σμύρνης και τώρα χρειάζεται μόλις δύο βαθμούς σε 3 αγώνες στο β΄ γύρο για να κατακτήσει και μαθηματικά την 5η θέση στην τελική κατάταξη.

Ο Μίλωνας έχασε και τους τρεις αγώνες της α΄ φάσης με 3-2 σετ. Όπως αναφέρθηκε, στους δύο απ΄ αυτούς προηγήθηκε 2-0 και στον τρίτο 2-1 σετ. Μάλιστα, απόψε απέναντι στην Κηφισιά προηγήθηκε 2-0 σετ, 23-20 στο 4ο και 12-10 στο 5ο σετ, χωρίς να μπορέσει να πάρει τη νίκη. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χαντ με 25 πόντους, ενώ καλή εμφάνιση έκανε και ο Δορδοκίδης.

Η Κηφισιά είχε δύο πρόσωπα: μετά το 0-2 σετ ξεκίνησε την αντεπίθεση και με κορυφαίο τον Κασαμπαλή σε σερβίς (7 άσσοι) και πάσα, τον Τσάμπερλεν στο μπλοκ και τους Ζουπάνη, Κωτσάκη στην επίθεση κατάφερε να ανατρέψει πολλές φορές το σκορ και να πάρει την δέκατη νίκη σε 17 αγώνες πρωταθλήματος.

Τα σετ: 25-18, 25-23, 18-25, 26-28, 12-15.

ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 9 (7/23 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. – 28% άριστες), Μάζιαρζ 10 (8/13 επ., 2 μπλοκ), Χαντ 25 (22/53 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 5 (3/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δορδοκίδης 10 (7/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λάππας 12 (10/17 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 26% άριστες) / Δαρίδης (λ, 73% υπ. – 47% άριστες), Μαντέκας (60% υπ. – 20% άριστες), Χανδρινός Α., Κάβουρας, Κανελλόπουλος.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνι 25 (24/51 επ., 1 άσσος), Κωτσάκης 16 (14/31 επ., 2 μπλοκ, 76% υπ. – 48% άριστες), Μπάσης 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Τσάμπερλεν 13 (7/13 επ., 6 μπλοκ), Σπυριούνης 1 (1/3 επ.), Κασαμπαλής 9 (1/1 επ., 7 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 73% υπ. – 27% άριστες), Σωνάκης (λ), Παπαδόπουλος Γ. 5 (3/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 11% άριστες), Σπηλιώτης 1 (1 μπλοκ), Μελλές 8 (6/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).