Μετά τη Σερβία και η Βραζιλία έκανε το «3 στα 3» στον Α’ όμιλο του ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ γυναικών, καθώς νίκησε εύκολα με 3-0 την Ιαπωνία και «σφράγισε» την παρουσία της στον προημιτελικό γύρο.

Οι Βραζιλιάνες πήραν άνετα το πρώτο σετ με 25-16, διατήρησαν το υψηλό τέμπο τους στο δεύτερο (25-18) και «καθάρισαν» τη νίκη στο τρίτο σετ, παρά την πολύ πιο σθεναρή αντίσταση της Ιαπωνίας (26-24). Πρώτες σκόρερ για τη Βραζιλία ήταν οι Άνα Καρολίνα ντα Σίλβα (13 π., 6/14 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 1 άσο) και Φερνάντα Ροντρίγκες (13π., 13/28 επιθέσεις).

Νωρίτερα, την τρίτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στο ολυμπιακό τουρνουά βόλεϊ γυναικών (Α’ όμιλος) πέτυχε η Σερβία, επικρατώντας της ουραγού Κένυας εύκολα με 3-0 (25-21, 25-11, 25-20) σε 74 λεπτά αγώνα. Πρώτη σκόρερ για τη Σερβία -που βρίσκεται στην κορυφή του Α’ ομίλου γυναικών- ήταν η Μπρανκίσα Μιχαΐλοβιτς με 17π. (10/18 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 4 άσοι).

Η Ρωσία βγήκε νικήτρια από το ματς «θρίλερ» με την Κίνα, επικρατώντας με 3-2 σετ (25-17, 23-25, 20-25, 27-25, 15-12), στην 3η ημέρα του Ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ γυναικών κι ανέβηκε στο 2-1 της βαθμολογίας. Αντίθετα οι Κινέζες έμειναν στο 0-3 και πλέον έχουν ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης στα προημιτελικά.