Η Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από την Κίνα και έμεινε εκτός συνέχειας του World League. Από την άλλη, η ομάδα της Κίνας που αποτελεί σπουδαία δύναμη στο άθλημα προκρίθηκε στο Final-4 της διοργάνωσης.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αναζητούσε μία νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ και κατάφερε να πάρει τη νίκη στο πρώτο με 25-21. Η Κίνα ισοφάρισε με το ίδιο σκορ, ενώ τα πάντα κρίθηκαν στο τρίτο σετ. Μετά από ένα σπουδαίο παιχνίδι η Εθνική πάλεψε άλλα έχασε με 34-32 και μαζί αποχαιρέτησε τις ελπίδες για την πρόκριση στην τελική φάση.

Τα δύο επόμενα σετ είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, ωστόσο οι Έλληνες διεθνείς ισοφάρισε σε 2-2 με 25-18 στο τέταρτο σετ και έστειλε το ματς στο τάι-μπρέικ. Εκεί η Εθνική έφτασε κοντά στη νίκη, όμως στο τέλος οι Κινέζοι γύρισαν το ματς και έφτασαν στο τελικό 15-13.

Η Ελλάδα χειροκροτήθηκε από το κοινό στο Αλεξάνδρειο, που αναγνώρισε την υπερπροσπάθεια των διεθνών σε όλη τη διάρκεια των δύο τουρνουά.