Με νίκη του Ολυμπιακού επί του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική της Volley League Ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» συνάντησαν σθεναρή αντίσταση από τους γηπεδούχους, αλλά αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στις λεπτομέρειες κι έφτασαν στο τελικό 3-0, κερδίζοντας και τα τρία σετ με το ίδιο σκορ (25-22).

Με όπλο το σερβίς που απέφερε 11 άσσους και κορυφαίο τον Ιντάλγκο, ο οποίος ήταν και πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 16 πόντους, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς και είχαν πολλές λύσεις απέναντι στο μαχητικό Μίλωνα, που παρά το ότι η υποδοχή του έπασχε σοβαρά κατάφερε να παλέψει και να κυνηγήσει το σκορ και στα τρία σετ.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν μετά το αρχικό προβάδισμα του Ολυμπιακού (10-5), ισοφάρισαν σε 11-11 κι έκτοτε το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το 20-20. Ο Νανόπουλος έχασε το σερβίς (20-21), ο Εφραιμίδης έκανε λάθος επίθεση (20-22), ο Ιντάλγκο διαμόρφωσε το 20-23 και ο Γιορντάνοφ με νέο λάθος έδωσε στον Ολυμπιακό πολύτιμο προβάδισμα 24-20, για να κλείσει το σετ με επίθεση του Στερν.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ξεκίνησε δυνατά το 2ο σετ και προηγήθηκε, αλλά οι τέσσερις συνεχείς άσσοι του Ιντάλγκο έφεραν το 7-7. Ο Μίλωνας προηγήθηκε 9-7 με άσσο του Μολίνα και λάθος του Στερν, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 14-14 με μπλοκ του Παγιένκ. Με νέο… σόου του Ιντάλγκο από το σερβίς (2 συνεχείς άσσοι) κι ένα μπλοκ του Παγιένκ η πειραϊκή ομάδα έτρεξε σερί 4-0 για το 17-14, το +3 διατηρήθηκε έως το τέλος και ο Στερν έκλεισε και πάλι στο σετ.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα και στο 3ο σετ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν ως το 9-9. Το νέο σερί 3-0 του Ολυμπιακού, με τον Λινάρδο αυτή τη φορά, άνοιξε το σκορ στο 14-10 ενώ ο έκτος άσσος του Ιντάλγκο έφερε το 17-12 και το μπλοκ του Παγιένκ το 18-12. Κάπου εκεί κρίθηκε ο αγώνας, ο οποίος έκλεισε με επίθεση του Κουβανού ακραίου.

Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 6 άσσους, 32 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 33 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΜΙΛΩΝΑΣ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ), Μολίνα 14 (10/24 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 21% άριστες), Εφραιμίδης 8 (6/13 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. – 17% άριστες), Χερ 1 (1/2 επ.) / Χανδρινός (λ, 56% υπ. – 44% άριστες), Δημητούλης, Νανόπουλος 2 (2/3 επ.), Στράτος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτσο Τζιουλάνι): Πάγενκ 10 (5/9 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στερν 12 (11/17 επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 29% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 μπλοκ), Λινάρδος 9 (5/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ιντάνγκο 16 (9/14 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 76% υπ. – 53% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 47% υπ. – 35% άριστες), Χανδρινός.