Στις νίκες επέστρεψε ο ΠΑΟΚ, καθώς επιβλήθηκε το Σάββατο με 3-0 σετ της ΑΕΚ στο ντέρμπι των «δικεφάλων», που διεξήχθη στο κλειστό του Μετς και το τέλος του 2018 θα τον βρει στη δεύτερη θέση της κατάταξης.
Η «Ένωση» γνώρισε την πέμπτη ήττα σε 9 αγώνες και έμεινε έκτη με 10 βαθμούς, καθώς πιέστηκε στην υποδοχή και δε μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική σε κανένα σημείο του αγώνα.

Από εκεί και πέρα, με τον Γιορντάνοφ να αγγίζει το εξωπραγματικό 88% στην επίθεση (15/17 τελειωμένες προσπάθειες) κι έχοντας ταχύτητα σε ανάπτυξη και μπλοκ, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Κηφισιά με 3-0 σε 77 λεπτά και «πάνω στο νήμα» ανέβηκε στην τρίτη θέση στη βαθμολογία, με την ολοκλήρωση του πρώτου μισού στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών.

Με επίθεση που έβγαζε… φωτιές αγγίζοντας σε αποτελεσματικότητα το 60% και πρωταγωνιστές τους Ντόκιτς, Εβάντρο, ο Φοίνικας Σύρου νίκησε στη Μίκρα τον Ηρακλή με 3-0 σετ.
Οι Κυκλαδίτες έφτασαν στους 16 βαθμούς, αλλά παρότι διατηρήθηκαν στην πέμπτη θέση, αποσπάστηκαν 6 βαθμούς από ΑΕΚ και Ηρακλή και απέχουν μια «ανάσα» από τον Παμβοχαϊκό και τον Παναθηναϊκό, που βρίσκονται μπροστά τους.

Τέλος, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι της Θράκης με την ΑΕ Κομοτηνής, έφτασε Ηρακλή και ΑΕΚ στους 10 βαθμούς και άφησε τους νεοφώτιστους στο «βυθό» της κατάταξης, μαζί με την Κηφισιά.