Μόνο στη θεωρία ήταν ντέρμπι ο αγώνας ανάμεσα στον Πανναξιακό και τον ΑΟ Θήρας. Το συγκρότημα της Σαντορίνης υπήρξε ανταγωνιστικό στο πρώτο σετ, που το έχασε στις λεπτομέρειες και ύστερα κατέρρευσε, με τις γηπεδούχες να φτάνουν σε εμφατικό 3-0 και να παραμένουν μόνες πρώτες στην κατάταξη, έχοντας το απόλυτο σε βαθμούς αλλά και μηδενική απώλεια σετ.

Στο άλλο ντέρμπι της 3ης ημέρας, εκείνο των νοτίων προαστίων της Αθήνας, η Θέτις Βούλας άφησε τον πρώτο βαθμό της στην έδρα του Γ.Σ. Ηλιούπολης, που με τη σειρά του έχασε και το δεύτερο εφετινό εντός έδρας παιχνίδι του, πάλι με 2-3!

Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός κατέγραψε την πρώτη εφετινή νίκη χωρίς απώλεια σετ και πρώτη ενώπιον του κοινού του, ενώ ο Ηλυσιακός σημείωσε δεύτερη συνεχή νίκη, αυτή τη φορά επί των Μακεδόνων Αξιού. Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης είχε νικητή τον Άρη, στο τάι μπρέικ, ενώ το Μαρκόπουλο δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην Κόρινθο.