Tην ήττα με 3-2 σετ γνώρισε την Τετάρτη η εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών από τη Ρουμανία, στον πρώτο τελικό του Silver European League, που διεξήχθη στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο δρόμος της ανόδου κατηγορίας και συγκεκριμένα στη Golden League έγινε δύσβατος για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, που θα έχει πάντως την ευκαιρία να κάνει την ανατροπή στον επαναληπτικό τελικό, την Κυριακή 30 Ιουνίου (17:00), στη σάλα «Πολιβαλέντα» στην Αλεξάνδρεια.

Η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε 1-0 και 2-1 σετ, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις και πήραν το παιχνίδι.

Η Εθνική είχε πάνω από 50% στην επίθεση, αλλά ήταν χειρότερη τόσο στο μπλοκ (9 έναντι 13) και στο σερβίς. όπου βρήκε 6 άσους έναντι 10 των Ρουμάνων.

Τα σετ: 25-20, 28-30, 25-20, 23-25, 10-15.