Ο Ολυμπιακός πήρε πολύ μεγάλη νίκη με 3-1 στη Σύρο απέναντι στον Φοίνικα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της β΄ φάσης στη Volley League Ανδρών κι έμεινε ζωντανός στη μάχη για τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που έχασαν σημαντικό έδαφος.

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι προηγήθηκε 2-0 στα σετ (25-16, 25-23), οι Κυκλαδίτες ξαναμπήκαν στο «κόλπο» μειώνοντας με την κατάκτηση του τρίτου σετ (25-22), κι ενώ προηγήθηκαν στο τέταρτο με 8-2 και 13-8, ένα αγωνιστικό μπλακ άουτ του Φοίνικα επέτρεψε στους «ερυθρόλευκους» να προσπεράσουν με 19-14, με επιμέρους σκορ 11-1 και να φτάσουν στο 25-19 και τους τρεις βαθμούς.

Η ομάδα του Πειραιά έχοντας υπεροχή στο σερβίς πήρε τη νίκη και ανέβηκε στους 23 βαθμούς και απόκτησε πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους συριανούς, που υποχώρησαν στην τέταρτη θέση, τέσσερις αγωνιστικές πριν από το τέλος.

Ο Ολυμπιακός είχε όπλο το σερβίς που του απέφερε 12 άσσους και κυριάρχησε στο μπλοκ. Είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μιχαήλοβιτς, Τέπαν αλλά και τον Πέριτς, χωρίς να υστερήσει κανείς. Αντίθετα ο Φοίνικας είχε προβληματική υποδοχή που δεν του επέτρεψε να αναπτυχθεί γρήγορα και καθηλώθηκε σε κρίσιμα σημεία του 4ου σετ.

Ο προπονητής του Φοίνικα, Γιόσκο Μιλενκόσνκι, είπε: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, ήταν καλύτερος και νίκησε. Στο 1ο σετ είχαμε κακή υποδοχή και αργήσαμε να μπούμε στον αγώνα. Στο 2ο σετ δεν ήμασταν αποτελεσματικοί και τυχεροί στις φάσεις που έκριναν το σετ. Στο 4ο σετ όλα πήγαιναν καλά, είχαμε βρει ρυθμό αλλά ανεξήγητα σταματήσαμε να παίζουμε. Δεν ξέρω τι συνέβη. Ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε και νίκησε δίκαια. Πρέπει να δούμε τι έφταιξε. Έχουμε ακόμα τέσσερις αγώνες. Τα πράγματα για τον τίτλο στο πρωτάθλημα είναι δύσκολα αλλά θα παλέψουμε».

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Αλμπέρτο Τζιουλιάνι, σχολίασε: «Η ομάδα μου έπαιξε πολύ καλά σε έναν κρίσιμο αγώνα που έπρεπε να πάρουμε το τρίποντο. Νικήσαμε στην έδρα μιας δυνατής ομάδας. Είμαι ευχαριστημένος από τον τρόπο παιχνιδιού μας. Ήμασταν καλύτεροι στο σερβίς και στο μπλοκ και κρατήσαμε υποδοχή και άμυνα. Πήραμε τους 3 βαθμούς και συνεχίζουμε. Έχουμε ακόμα τέσσερις στροφές και ελπίζω πως θα κάνουμε αυτό που πρέπει για να πάρουμε το πρωτάθλημα».

Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν: 6 άσσοι, 8 μπλοκ, 40 επιθέσεις, 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 12 άσσοι, 14 μπλοκ, 45 επιθέσεις, 26 λάθη αντιπάλων.

Φοίνικας Σύρου (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Μιχάλοβιτς 16π. (15/27επ., 1 μπλοκ), Ιερεζουέλο 7 (3/5επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Κόστα 9 (5/9επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Τζούριτς 7 (4/8επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 5 (5/13επ., 87%υπ., 47%αρ.), Στερν 7 (6/14επ., 1 άσσος, 32%υπ., 11%αρ.) / Καρασαβίδης (63%υπ., 37%αρ.), Παπαλεξίου 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδης (λ), Παπαγγελόπουλος, Τζιουμάκας 1 (1/4επ.), Παπαδόπουλος Π., Καπετανίδης.

Ολυμπιακός (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 12π. (6/8επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Στιβαχτής, Μιχάλοβιτς 16 (10/17επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι, 40%υπ., 28%αρ.), Τέπαν 23 (15/31επ., 4 μπλοκ, 4 άσσοι), Ζουπάνης 2 (2/3επ.), Πέριτς 13 (9/21επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι) / Ζήσης (λ. – 60%υπ., 30%αρ.0, Τζιάβρας (λ), Δαλακούρας, Προύσαλης 1 (1 άσσος), Ανδρεάδης 3 (3/3επ.).