Ένας ΠΑΟΚ από τα… παλιά, στην καλύτερη εφετινή εμφάνισή του νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ (5-23, 25-23, 25-20) στην «PAOK Sports Arena» στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Volley League Ανδρών κι έβαλε τέλος στο αήττητο των «πράσινων», μειώνοντας τους 2 βαθμούς την απόστασή του από την κορυφή. Οι «πράσινοι» που παρατάχθηκαν χωρίς τον Θανάση Πρωτοψάλτη (θλάση στο λαγονοψοΐτη), δεν μπόρεσαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, η οποία είχε τρομερή ψυχραιμία στο κρίσιμα σημεία.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο σετ, πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (7-2), όμως η άνοδος του Κουμεντάκη και τα σερί επιτυχημένα μπλοκ από τους Ουολς και Μπράουν έφεραν το σκορ στο 13-13. Οι δύο ομάδες συνέχισαν πόντο-πόντο, με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει εντέλει το σετ χάρις το μπλοκ του Πετρέα στον Ντεν Ντρις.

Στο δεύτερο σετ το σκορ ήταν ξανά πολύ «κλειστό» με τις δύο ομάδες να κάνουν μικρά σερί και να παίρνουν το προβάδισμα, όμως και πάλι ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που στις… λεπτομέρειες είχαν πολύ πιο καθαρό μυαλό κι έφτασαν στο 2-0.

Στο τρίτο σετ ο δικέφαλος του Βορρά ξέφυγε με 14-11 και με 19-14 έπειτα από λάθος του Γιάκομπσεν και συντήρηση το προβάδισμά του ως το φινάλε, κάνοντας το 25-20 μετά από λάθος σερβίς του Ανδρεόπουλου.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 25-20

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 9π. (6/11επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 5 (3/5επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (14/27επ., 2 μπλοκ, 64%υπ., 36%αρ.), Κουκλίνσκι 8 (8/17επ., 67%υπ., 24%αρ.), Oύντρις 14 (13/19επ.) / Κοκκινάκης (λ. – 82%υπ., 73%αρ.), Γάτσης.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Ρανγκέλ 5π. (2/8επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (8/18επ., 35%υπ., 18%αρ.), Ράπτης 14 (12/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 44%υπ., 21%αρ.), Βαν ντε Ντρις 14 (14/31επ.), Στάλεκαρ 4 (4/6επ.), Γιάκομπσεν 2 (1/1επ., 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ. – 46%υπ., 15%αρ.), Μπάσης 1 (1 άσσος).