Αήττητος παρέμεινε για 17ο συνεχόμενο ματς σε Grand Slam ο Ράφα Ναδάλ! Ο Ισπανός τενίστας δεν βρήκε αντίσταση από τον Λορέντζο Σονέγκο (Νο54), επικράτησε με 3-0 (6-1, 6-2, 6-4) σε μια ώρα και 57 λεπτά, στον αγώνα του 3ου γύρου.

Στο φετινό Wimbledon Championships πάντως, αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο 36χρονος Ράφα Ναδάλ νίκησε χωρίς να χάσει ένα σετ. Μόνο στο 3ο σετ, ο Ιταλός κατάφερε να προβάλει αντίσταση στον Ναδάλ. Επόμενος αντίπαλος του αστέρα του παγκόσμιου τένις θα είναι ο Ολλανδός Μπόουτικ Φαν ντε Ζάντσχουλπ (Νο21), καθώς νωρίτερα σήμερα (2/7) απέκλεισε τον Ρισάρ Γκασκέ (Νο69), με 3-1 (7-5, 2-6, 7-6, 6-1).

Στο μεταξύ, μετά από 4 ωρες και 14 λεπτά, ο Αυστραλός Τζέισον Κούμπλερ κατάφερε να προκριθεί για πρώτη φορά στην καριέρα του, στους «16» του Wimbledon, με ανατροπή απέναντι στον Τζακ Σοκ, τον οποίο νίκησε με 3-2 σετ (6-2, 4-6, 5-7, 7-6, 6-3). Ο Κούμπλερ θα βρει στον δρόμο του Αμερικανό Τέιλορ Φριτζ, που είχε σχετικά εύκολο έργο απέναντι στον Σλοβάκο Μολτσάν, επικρατώντας με 3-0 σετ (6-4, 6-1, 7-6). Ο Φριτζ έγινε ο τέταρτος Αμερικανός που φτάνει στους «16» στο Grand Slam του Λονδίνου (Τιάφο, Πολ και Φριτζ οι άλλοι τρεις).