Σε ντέρμπι από τα… παλιά εξελίχθηκε ο δεύτερος ημιτελικός του 17ου Final-4 του κυπέλλου χάντμπολ γυναικών, στο ΔΑΚ Κορυδαλλού. Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε να φτάσει στην παράταση, όπου τελικά επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και νίκησε 30-25 τη Νέα Ιωνία (κανονικός αγώνας 24-24), εξασφαλίζοντας για έβδομη φορά την παρουσία του στον τελικό της διοργάνωσης. Η νεανική αθηναϊκή ομάδα πάλεψε ως το τέλος, με κορυφαίες τις Μανιά, Αργυροπούλου (9 και 8 τέρματα αντίστοιχα) και την τερματοφύλακα Αλίκη Μακρή, που στο πρώτο ημίχρονο απέκρουσε δύο πέναλτι.

Ο ΠΑΟΚ επιστράτευσε την εμπειρία και το βάθος του πάγκου του για να κάμψει την αντίσταση της Νέας Ιωνίας. Πρωταγωνίστρια ήταν η Μαρία Χατζηπαρασίδου με 13 γκολ, ενώ η είσοδος της Σεβδίλη (8 γκολ) στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε επιθετικά την εικόνα των νταμπλούχων Ελλάδος. Σημαντικές βοήθειες έδωσαν επίσης Κουκμίση και Τσικνάκη.

Στον τελικό (10/5, 20:15), ο «Δικέφαλος του Βορρά» θα διεκδικήσει το πέμπτο τρόπαιο της ιστορίας του στο κύπελλο, απέναντι στην «πρωτάρα» Βέροια 2017, η οποία νωρίτερα νίκησε 23-22 την Αναγέννηση Άρτας.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 6-3, 8-5, 10-8, 11-9, 11-10 (ημχ.), 12-14, 13-15, 16-18, 16-21, 22-23, 24-24 (κ.α.), 25-26, 25-30 (παρ.)

Ν. Ιωνία (Ζιβούλοβιτς): Μανιά 9, Φράγκου, Μάγκου, Μυλωνά, Καραμάνου, Καρέλα 1, Μακρή, Αργυροπούλου 8, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου 2, Κολλύρη, Διακογιάννη, Κοτρώτσιου, Ζηνωνίδου 2, Στουγιαννίδου 3.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 13, Μπατζαρακούδη, Μαχροσαββίδου, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου 1, Κουκμίση 2, Μπελέτσκα, Στογιάνοβιτς 1, Σεβδίλη 8, Κατσούνη, Νίκολιτς, Καραχαρίση, Γιοβανόβφσκα 1, Καγιούμοβα, Γκάτζιου 4.