Ισόπαλη 27-27 έληξε η φιλική αναμέτρηση της Εθνικής χάντμπολ των Ανδρών με το αντίστοιχο συγκρότημα της Ιταλίας, που διεξήχθη την Πέμπτη στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και προηγήθηκε 5-0, σταδιακά όμως οι «ατζούρι» ισορρόπησαν το παιχνίδι και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 14-14. Στο β΄ μέρος οι Ιταλοί προηγήθηκαν 20-16, η Εθνική αντέδρασε και πέρασε μπροστά 27-25, περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη, αλλά στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, ενώ ο Μάλλιος δεν κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία ελληνική επίθεση.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου σήμερα στις 19:30 στο ίδιο γήπεδο.

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός): Κωστακίδης 3, Μωραΐτης, Μπασμαλής 3, Λαδάκης, Μυλωνάς 4, Μάλλιος 6, Λοΐζος, Κρητικός, Μπουκοβίνας, Ανδρέου, Δομπρής 1, Τζηράς 3, Ιωάννου 1, Δέσπος, Παπαδιονυσίου 3, Αραπακόπουλος 1, Καραμπουρνιώτης, Ζαμπούνης 2, Κοτανίδης

ΙΤΑΛΙΑ (Ρικάρντο Τριλίνι): Ποστόνια, Στάρσεβιτς, Βεντούρι 1, Μαϊόνε 2, Τούρκοβιτς 3, Πιβέτα 3, Ντ’ Αντίνο 1, Έμπνερ, Σαβίνι 1, Φόβιο, Μπουλτζαμίνι 3, Μορέτι 2, Νταπιράν 1, Βόλπι 3, Παρισίνι 1, Σκάταρ 5, Λουτσιάνο 1