Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση η ΑΕΚ επιβλήθηκε την Τρίτη με 26-16 του Διομήδη Άργους στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου χάντμπολ ανδρών και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή της στον τελικό της διοργάνωσης.
Μετά το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης (3-3), η Ένωση κυριάρχησε απόλυτα, ξέφυγε 8-3 και 12-5 στο ημίχρονο, ενώ στη συνέχεια και με ένα σερί 7-0 «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +14 (22-8), περίπου δέκα λεπτά πριν τη λήξη. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν λίγο στο φινάλε, αλλά το τελικό σκορ μετατρέπει σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς της επόμενης Τετάρτης (30/1) στη Νέα Κίο.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, το γκολ που πέτυχε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Ραντούλε Ραντούλοβιτς, σουτάροντας από το ένα τέρμα στο άλλο, σε μία στιγμή που η εστία του Διομήδη ήταν κενή (είχε αντικατασταθεί ο γκολκίπερ από παίκτη γηπέδου).