Η ΑΕΚ επικράτησε 22-18 της ΑΕΣΧ Πυλαίας στη Κλειστό Γυμναστήριο της Μίκρας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Handball Premier. Σε ένα ματς που έπαιξαν μεγάλο ρόλο οι άμυνες, η ΑΕΚ έφυγε με μία σημαντική νίκη από την Θεσσαλονίκη.

Στο πρώτο μέρος, η Πυλαία μπήκε καλύτερα παίρνοντας διαφορά τριών τερμάτων (4-1), αλλά η ΑΕΚ ελέω Αραμπατζή ισοφάρισε (5-5) και πέρασε μπροστά χάρη σε δύο σερί εύστοχα πέναλτι του Κεδέρη (6-7). Η «Ένωση» παρέμεινε μπροστά σ’ όλο το πρώτο μέρος, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια επικρατώντας 8-7.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η «Ένωση» ήταν ανεβασμένη. Πάτησε το «γκάζι» και εξασφάλισε διαφορά πέντε γκολ (10-15, 18-13), αλλά η Πυλαία 7 λεπτά πριν το τέλος μείωσε στα τρία (15-18). Ωστόσο, η «Ένωση» δεν έχασε την ψυχραιμία της και εν τέλει νίκησε με 22-18.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 4-3, 5-4, 6-7, 7-8 (ημ.), 7-10, 8-13, 10-15, 13-18, 15-18, 18-22.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Μπάμπης Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης, Μανωλούδης 1, Μέτσης 2, Τσαμεσίδης 2, Καραγκιοζόπουλος 2, Λαστσάκου 3, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 3, Ορφανουδάκης 1, Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 1, Κυριακίδης, Κυριακού 1, Γιορανίδης 1, Αλατσατιανός.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 3, Τικ 2, Ζίβκοβιτς 3, Γιούκιτς, Μόγια, Νικολαϊδης, Παπαδιονυσίου 1, Λέμος 5, Ηλιόπουλος 5, Αρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι, Αλμέϊδα, Λιάπης, Κεδέρης 3.