Ο Διομήδης Άργους έσπασε το αήττητο της ανδρικής ομάδας χάντμπολ της ΑΕΚ στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Ο «Δικέφαλος» μετρούσε 22 νίκες και μια ισοπαλία (σ.σ. αυτή της περασμένης Κυριακής με την Ντράμεν στη Νορβηγία, με την οποία «σφράγισε» την πρόκριση στους «8» του Challenge Cup) σε 23 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις, ωστόσο δεν πανηγύρισε το «16 στα 16» στην Α1 χάντμπολ των ανδρών. Και αυτό γιατί ο Διομήδης Άργους νίκησε 32-29 την Ένωση στη Νέα Κίο, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική.

Οι «λύκοι» ευτύχησαν να αποκτήσουν προβάδισμα πέντε τερμάτων στο ημίχρονο (18-13), ωστόσο η ΑΕΚ μείωσε σε 25-24 στο 48΄.

Παρ’ όλα αυτά, ο Διομήδης, ο οποίος περίπου από το 43΄ έως το 45΄ αγωνίστηκε με τέσσερις παίκτες, λόγω δίλεπτων αποβολών στους Μπόσκο, Ντάσεβιτς και Λίμα, διατήρησε το προβάδισμα έως το τέλος και έφτασε στη νίκη, με την οποία «σκαρφάλωσε» στην τρίτη θέση της κατάταξης, την ώρα που η ΑΕΚ παρέμεινε στους 30 βαθμούς και απέκτησε «συγκάτοικο» στην κορυφή τον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή. Αξίζει να σημειωθεί ότι ΑΕΚ και Διομήδης Άργους θα τεθούν αντιμέτωποι και στον τελικό του Κυπέλλου (14-15/3).