Η ΑΕΚ εξασφάλισε τη δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου στην Α1 χάντμπολ των ανδρών, καθώς επικράτησε την Τετάρτη με 27-23 του ΠΑΟΚ στην αίθουσα «Γ. Κασσιμάτης» του ΟΑΚΑ, στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής.

Με τη νίκη αυτή η Ένωση σιγούρεψε το πλεονέκτημα έδρας στις -πιθανότατες- αναμετρήσεις της με τον «Δικέφαλο του Βορρά» στα ημιτελικά των πλέι-οφ.

Προσωρινά οι «κιτρινόμαυροι» ανέβηκαν στην κορυφή της κατάταξης, ένα βαθμό πάνω από τον Ολυμπιακό, που όμως έχει ένα ματς λιγότερο (και του απομένουν δύο θεωρητικά εύκολα παιχνίδια).

Το ντέρμπι των «Δικεφάλων» δικαιολόγησε τον χαρακτηρισμό του, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 50ο λεπτό. Μάλιστα, ο ΠΑΟΚ έμοιαζε σε πολλά σημεία να έχει καλύτερη εικόνα, όμως τα εννέα γκολ του Λαρς Γιάκομπσεν κράτησαν την ΑΕΚ στο παιχνίδι.

Στο τλεευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν πολύ σημαντικές λύσεις στην επίθεση κι από άλλους παίκτες (Αλβανός, Μπάλαζ, Μπάγιος), πήραν ένα μικρό προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη.