Την τέταρτη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες στον Δ΄ όμιλο του Champions League υδατοσφαίρισης ανδρών γνώρισε η Βουλιαγμένη, με συνέπεια να αποκλειστεί οριστικά από τους «8» της διοργάνωσης. Χωρίς τους Ντίλαν Γούντχεντ και Μάριο Καπότση και με έξι παίκτες κάτω των 20 ετών στη 13άδα του, ο ΝΟΒ ηττήθηκε 12-9 από τη Μαρσέιγ στο κολυμβητήριο «Κύπρος» της Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων, στη Βάρη, μένοντας χωρίς γκολ για σχεδόν 14 αγωνιστικά λεπτά, διάστημα στο οποίο δέχθηκε σερί 6-0 από τους πρωταθλητές Γαλλίας.

Παρά τις απουσίες της, η Βουλιαγμένη εμφανίστηκε πολύ αξιόμαχη και βρήκε λύσεις στην επίθεση, με κορυφαίο τον Νεμάνια Ούμποβιτς, αλλά και τους «μικρούς» να προσφέρουν σημαντικές βοήθειες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 7-4 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, με διαδοχικά τέρματα δύο 19χρονων (Καστρινάκης και Αλμύρας), αλλά οι Γάλλοι «απάντησαν» με σερί 3-0 μέσα σε ένα τρίλεπτο και ισοφάρισαν 7-7, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου, ο Πρλαΐνοβιτς στην κόντρα έδωσε προβάδισμα στη Μαρσέιγ, η οποία βελτίωσε εντυπωσιακά την άμυνά της και δυσκόλεψε αφάνταστα τους παίκτες του Βλάντο Βουγιασίνοβιτς. Αν και ο ΝΟΒ στάθηκε τυχερός, με τους Μάνχερτς και Κρουσιγιά να «σημαδεύουν» το δοκάρι σε επιθέσεις με αριθμητικό πλεονέκτημα, δεν κατάφερε να σκοράρει σε ολόκληρη την τρίτη περίοδο και ο Βερνού σε νέα κόντρα ανέβασε τη διαφορά στα δύο γκολ (7-9). Ο ίδιος παίκτης «έγραψε» και το 7-10 στην πρώτη επίθεση του τελευταίου οκταλέπτου και, παρότι ο Σπάχιτς σε παίκτη παραπάνω διέκοψε την «αφλογιστία», η Βουλιαγμένη δεν κατάφερε ουσιαστικά να διεκδικήσει κάτι από το ματς και πλέον, ό,τι και να γίνει στα τελευταία δύο παιχνίδια της, θα συνεχίσει στους «16» του Euro Cup.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 3-4, 0-2, 2-3

Διαιτητές: Πέρις (Κροατία), Αλεξαντρέσκου (Ρουμανία)

Οι συνθέσεις:

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Σπάχιτς 2, Καλογερόπουλος 1, Αλμύρας 1, Ούμποβιτς 3, Παπασηφάκης 1, Σαπουνάκης, Καστρινάκης 1, Χατζής, Κουρούβανης, Κωνσταντόπουλος, Ανδρεάδης

ΜΑΡΣΕΪΓ (Μίλος Στσεπάνοβιτς): Λάζοβιτς, Ανγκιαλ, Κρουσιγιά 1, Σπάιτς, Πρλαΐνοβιτς 1, Βερνού 4, Βελότο 1, Μπουέ, Μάνχερτς 3, Μποντεγκά 1, Βουκίσεβιτς 1, Βανπεπερστραέτ, Χοβχανισιάν