Αν και πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της για ένα θετικό αποτέλεσμα, η ανδρική ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ υπέκυψε ξανά στην ανωτερότητα της Χάνοβερ-Μπούργκντορφ…

Μια εβδομάδα μετά την ήττα που γνώρισε στο Ανόβερο (31-25), η Ένωση ηττήθηκε απόψε (21/11) από τη γερμανική ομάδα στη Χαλκίδα με 34-29, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο του European League, με αποτέλεσμα να «ψαλιδιστούν» κι άλλο οι ελπίδες της για την κατάκτηση μιας θέσης στην πρώτη δυάδα του γκρουπ, η οποία χαρίζει το «εισιτήριο» για τους «16». Στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 16-16, ενώ, μετά τη σημερινή νίκη της, η Χάνοβερ-Μπούργκντορφ προκρίθηκε και μαθηματικά στην επόμενη φάση.

Με τον «Δικέφαλο» να έχει ως οδηγό την εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στη Γερμανία, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο α΄ μέρος, χωρίς κάποια από τις δύο να μπορέσει να ξεφύγει. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι το μεγαλύτερο προβάδισμα που μπόρεσε να πάρει κάθε ένας από τους δύο «μονομάχους» στο α΄ μέρος ήταν τα δύο γκολ διαφορά (σ.σ. η ΑΕΚ προηγήθηκε 5-3 στο 8΄ και 7-5 στο 12΄, ενώ η Χάνοβερ-Μπούργκντορφ ήταν μπροστά με 10-8 στο 18΄ και 14-12 στο 24΄), με τον Κεδέρη να «γράφει», 1:15 πριν τη λήξη, το 16-16, το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Αραμπατζής ισοφάρισε 17-17 στο 32΄, η γερμανική ομάδα προηγήθηκε 19-17 στο 34΄ με τα τέρματα των Έντβαρντσον και Μπίχνερ, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε και με γκολ του Μαρτίνοβιτς ισοφάρισε 21-21 στο 41΄. Στη συνέχεια η Χάνοβερ-Μπούργκντορφ έπαιρνε προβάδισμα ενός γκολ και η ΑΕΚ «απαντούσε» για την ισοφάριση. Με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 25-24, ο Μαντάλινιτς αστόχησε σε πέναλτι για λογαριασμό της ΑΕΚ και ακολούθως ο Γκερμπλ «έγραψε» το 26-24 στο 47΄.

Η Χάνοβερ-Μπούργκντορφ διατηρούσε στη συνέχεια προβάδισμα 1-2 τερμάτων, ωστόσο ο Στρμλιάν της έδωσε «αέρα» τριών τερμάτων -για πρώτη φορά στο παιχνίδι- στο 52΄ (29-26). Ο Κεδέρης «απάντησε» άμεσα για το 29-27, αλλά Μπρόζοβιτς, Κούλες και Φάιζε έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +5 (32-27) στο 57΄, με αποτέλεσμα η πλάστιγγα να γείρει ουσιαστικά προς τη μεριά της Χάνοβερ-Μπούργκντορφ και να καταστεί τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο προπονητής της Χάνοβερ-Μπούργκντορφ, Κρίστιαν Πρόκοπ, δεν ακολούθησε την αποστολή στην Ελλάδα, λόγω κρυολογήματος, και την τεχνική καθοδήγηση της ομάδας κόντρα στην ΑΕΚ ανέλαβε ο βοηθός του, Χέιντμαρ Φέλιξον.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 7, Μάλλιος, Ηλιόπουλος, Ρασπίτσος, Παπαδόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 4, Μαρτίνοβιτς 7, Άρσιτς, Σόκολιτς, Κεδέρης 6.

Χάνοβερ-Μπούργκντορφ (Χέιντμαρ Φέλιξον): Βούγιοβιτς 4, Ούστσινς 2, Γκάντε, Σταϊνχάουζερ, Κουένστετ, Μίχαλτσικ 3, Κούλες 6, Στρμλιάν 3, Έντβαρντσον 3, Γκερμπλ 3, Χάνε, Μπρόζοβιτς 2, Φίσερ 3, Φάιζε 2, Αγιάρ, Μπίχνερ 3.