Πάλεψε για τη μεγάλη ανατροπή κόντρα στην Έλενα Ριμπάκινα η Μαρία Σάκκαρη, όμως γνώρισε την ήττα στα τρία σετ και έμεινε εκτός τετράδας στο WTA Finals.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια (Νο.9) ηττήθηκε με 6-0, 6-7(4), 7-6(2) σε 2 ώρες και 24 λεπτά από την 24χρονη αντίπαλό της από το Καζακστάν (Νο.4) και δεν θα έχει την ευκαιρία να παλέψει για την τρίτη σερί παρουσία της στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Θα αποχαιρετήσει το τουρνουά με τον αγώνα κόντρα στην Τζέσικα Πεγκούλα, που κερδίζει το Bacalar Group, τα ξημερώματα της Παρασκευής και θα ολοκληρώσει τη σεζόν στο Top 10 για τρίτη διαδοχική χρονιά.

Η Μαρία Σάκκαρη τα έδωσε όλα για να μείνει «ζωντανή» στο κυνήγι της πρόκρισης, ωστόσο λύγισε στο τάι μπρέικ και η δεύτερη θέση του γκρουπ θα κριθεί στην αναμέτρηση της Έλενα Ριμπάκινα με την Αρίνα Σαμπαλένκα.

Η ελληνίδα τενίστρια έχασε το πρώτο σετ χωρίς να πάρει γκέιμ και φάνηκε πραγματικά καταρρακωμένη και χωρίς διάθεση να παλέψει. Σ’ αυτό είχε παίξει τον ρόλο της και η πολύ βαριά ήττα από τη Σαμπαλένκα στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Όταν, όμως, κατάφερε να πάρει το πρώτο της γκέιμ στον αγώνα, ανέβηκε ψυχολογικά, βελτίωσε σε όλους τους τομείς το παιχνίδι της και σίγουρα θα μπορούσε να πάρει την πολυπόθητη νίκη, αν ήταν λίγο πιο προσεκτική στο τάι μπρέικ του καθοριστικού σετ.

Η  Μαρία Σάκκαρη μπήκε στον αγώνα με κακή ψυχολογία λόγω του αποτελέσματος της πρεμιέρας και έχασε με κάτω τα χέρια το πρώτο σετ, σημειώνοντας μόλις 2 winners και κερδίζοντας συνολικά μόνο 9 πόντους.

Πήγε στην καρέκλα της με βουρκωμένα μάτια και παρότι ο Τομ Χίλ προσπάθησε να την ανεβάσει ψυχολογικά, εκείνη φαινόταν να μην έχει δύναμη να προσπαθήσει και του είπε χαρακτηριστικά “I am done”.

Στη συνέχεια αφού έσωσε δύο μπρέικ πόιντ στο πρώτο γκέιμ του δεύτερου σετ, γύρισε… τον διακόπτη και άρχισε σιγά-σιγά να γίνεται να ανταγωνιστική. Έχοντας και το κοινό στο πλευρό της, βρήκε το σερβίς της, βρήκε το forehand της και πλέον φαινόταν ικανή να «χτυπήσει» το σετ και να μπει στη διεκδίκηση της νίκης.

Οι δύο παίκτριες κράτησαν μέχρι τέλους το σερβίς τους και οι διαφορές λύθηκαν στο τάι μπρέικ, όπου η Ριμπάκινα πέρασε δύο φορές μπροστά με μίνι μπρέικ (1-0, 3-2). Η Σάκκαρη, όμως, πέρασε στην αντεπίθεση μετά το 3-2 και με τέσσερις σερί πόντους προηγήθηκε με 3-6. Τελικά, εκμεταλλεύτηκε το δεύτερο σετ πόιντ της και το ματς πήγε σε τρίτο σετ.

Οι δύο παίκτριες κράτησαν μέχρι τέλους το σερβίς τους και οι διαφορές λύθηκαν στο τάι μπρέικ, όπου η Ριμπάκινα πέρασε δύο φορές μπροστά με μίνι μπρέικ (1-0, 3-2). Η Μαρία, όμως, βγήκε στην αντεπίθεση μετά το 3-2 και με τέσσερις σερί πόντους προηγήθηκε με 3-6. Τελικά, εκμεταλλεύτηκε το δεύτερο σετ πόιντ της και το ματς πήγε σε τρίτο σετ.

Με φόρα από το τάι μπρέικ η Σάκκαρη είχε τρία μπρέικ πόιντ στο πρώτο γκέιμ του τρίτου, όμως η Ριμπάκινα κατάφερε να ξεφύγει χάρη στο σερβίς της και να πάρει μεγάλο προβάδισμα με μπρέικ στο έκτο γκέιμ (4-2).

Η Μαρία όχι μόνο είχε την άμεση απάντηση (4-3), αλλά βρέθηκε και με δύο μπρέικ πόιντ στο 4-4. Η Ριμπάκινα κατάφερε να ξεφύγει για άλλη μια φορά με τη βοήθεια του σερβίς της και τελικά το ματς κρίθηκε οριστικά στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Ριμπάκινα επιτέθηκε στο δεύτερο σερβίς της Σάκκαρη, πήρε κεφάλι με 6-0 και έκλεισε τον αγώνα με άσο στο τρίτο ματς πόιντ της.

Τα ξημερώματα της Πέμπτης επιστρέφει στη δράση το Chetumal Group με τα ματς Σβιόντεκ-Γκοφ (00.00) και Ζαμπέρ-Βοντρούσοβα (02.00).