Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την πορεία της στο τουρνουά του Τσάρλεστον η Μαρία Σάκκαρη.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια (No 7), πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση, επιβλήθηκε την Τρίτη με 2-0 σετ (6-3, 6-3) της Βικτόρια Τόμοβα (Νο74), μετά από 1 ώρα και 20 λεπτά, παίρνοντας έτσι τη νίκη-πρόκριση.

Η αποψινή ήταν η τρίτη νίκη της Σάκκαρη επί της Τόμοβα στις τέσσερις φορές που έχει συναντηθεί με την Βουλγάρα στα κορτ.

Η Τόμοβα είχε επικρατήσει στο πρώτο μεταξύ τους ματς το 2016, αλλά από τότε η Μαρία μετράει μόνο νίκες (στο Wimbledon του 2022, ένα χρόνο μετά στο United Cup και απόψε στο Τσάρλεστον).

Η αντίπαλος της Σάκκαρη στην επόμενη φάση (4/4) θα προκύψει αύριο (3/4) από τη νικήτρια του ζευγαριού Λέσια Τσουρένκο-Άστρα Σάρμα.