Άδοξα ολοκληρώθηκε για τη Μαρία Σάκκαρη, ο ημιτελικός του Charleston Open, καθώς αποκλείστηκε πολύ εύκολα από την Αμερικανίδα Ντανιέλ Κόλινς (Νο 22) γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 σετ (6-3, 6-3).

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια (Νο 7) δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να επιβάλλει τον ρυθμό της, απέναντι στην πλέον φορμαρισμένη αθλήτρια του τουρνουά και όχι μόνο.

Η Ντανιέλ Κόλινς κατάφερε να επιβληθεί της Ελληνίδας αθλήτριας από το ξεκίνημα του αγώνα κερδίζοντας το πρώτο σετ με 6-3. Με δυνατά σερβίς και εκμεταλλευόμενη στο έπακρο κάθε λάθος της Σάκκαρη, προηγήθηκε με 3-0 games. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατάφερε να φέρει το ματς στο 3-3, ωστόσο η Αμερικανίδα που βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση πήρε τα επόμενα τρία games και καθάρισε εύκολα το πρώτο σετ, αποκτώντας ακόμη  καλύτερη ψυχολογία για τη συνέχεια.

Αντίστοιχα κύλησε και το δεύτερο σετ, με την Αμερικανίδα να παίρνει από την αρχή, το προβάδισμα κια να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό, προηγούμενη ξανά με 3-0. Η Μαρία Σάκκαρη έκανε την αντεπίθεση της, πήρε δύο games, μειώνοντας αχρικά σε 3-2 και 4-3 στη συνέχεια,  όμως η Κόλινς πραγματικά δεν παιζόταν, δείχνοντας ότι δικαίως θεωρείται αυτή την στιγμή η πιο φορμαρισμένη τενίστρια στον κόσμο. Καθάρισε με ευκολία τα άλλα δύο games, φθάνοντας έτσι στο 6-3 κια με 2-0 σετ πέρασε στον τελικό όπου θα διεκδικήσει το τρόπαιο, απέναντι στην Ντάρια Κασάτκινα.

Η Κόλινς, έφτασε τις 12 σερί νίκες στο tour και πάει για το δεύτερο διαδοχικό τρόπαιό της, λίγους μήνες πριν ολοκληρώσει την καριέρα της.

Απεναντίας η Σάκκαρη μακριά από τον καλό της εαυτό, ηττήθηκε σε 85 λεπτά και δεν θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τρίτο τίτλο στην καριέρα της.

Σημειώνεται πως Μαρία Σάκκαρη και Ντανιέλ Κόλινς έχουν βρεθεί αντιμέτωπες πλέον συνολικά τέσσερις φορές, έχοντας πετύχει αντίστοιχα από δύο νίκες.

Στο πιο πρόσφατο παιχνίδι τους, για τη φάση των «32» στο τουρνουά του Μοντρεάλ η Αμερικανίδα τενίστρια είχε επικρατήσει με 2-0 σετ της Μαρίας, όπως συνέβη και σήμερα.