Πραγματοποιώντας πάρα πολύ καλή εμφάνιση ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 2-0 σετ (6-3-, 6-3) τον Φράνσις Τιαφόε και προκρίθηκε στον τέταρτο γύρο του Indian Wells.

Είναι μόλις η δεύτερη φορά που περνάει στη φάση των «16» της διοργάνωσης (ATP 1000) και θα βρει εκεί την Τρίτη (12/3) τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Αντρέι Ρούμπλεφ και τον Γίρι Λεχέτσκα.

Όπως και στην πρεμιέρα του, ο Στέφανος σέρβιρε σε γενικές γραμμές αρκετά καλά, έβγαλε επιστροφές και ουσιαστικά δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα από τον αντίπαλό του, που στο παρελθόν τον είχε βάλει σε πολλές… περιπέτειες!

Ο 25χρονος τενίστας μπήκε δυνατά στον αγώνα και πετυχαίνοντας μπρέικ στο πρώτο service game του Τιάφοου, πέρασε μπροστά με 3-0.

Φάνηκε, μάλιστα, ότι θα καθάριζε με συνοπτικές διαδικασίες το πρώτο σετ όταν «έσπασε» το σερβίς του Αμερικανού και στο έκτο γκέιμ, παίρνοντας προβάδισμα με 5-1. Έχασε, όμως, για λίγα λεπτά το πρώτο σερβίς του και έδωσε την ευκαιρία στον Τιαφόε να «ζωντανέψει» προς στιγμήν (5-3) και να κάνει την ύστατη προσπάθεια όταν ο Στεφ σέρβιρε για δεύτερη φορά για την κατάκτηση του σετ.

Ο Στέφανος, ωστόσο, στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, κράτησε το σερβίς του παρά το 15-30 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του.

Στο δεύτερο σετ οι δύο τενίστες έπαιξαν υψηλής ποιότητας τένις, αλλά και πάλι ο Στεφ ήταν αυτός που πέτυχε πρώτος μπρέικ (2-1). Ο Τιαφόε απείλησε αμέσως μετά, όμως ο Τσιτσιπάς βρήκε μεγάλο σερβίς και συνέχισε να… οδηγεί την κούρσα.

Μετά από ένα μαραθώνιο γκέιμ στο 4-3 έσωσε άλλα δύο μπρέικ πόιντ του Αμερικανού και τελικά έκλεισε τον αγώνα με ένα ακόμα μπρέικ, όταν ο Τιαφόε πήρε τις μπάλες στο 5-3 και σέρβιρε υπό πίεση.

Θυμίζουμε ότι ο Στέφανος δεν υπερασπίζεται βαθμούς από την περσινή σεζόν (είχε ηττηθεί στην πρεμιέρα του), οπότε έχει την ευκαιρία να επιστρέψει στο Top 10 στις 18 του μήνα που θα ανανεωθούν οι λίστες.