Ο Αντρέι Ρούμπλεφ συνεχίζει την πορεία του για την κατάκτηση του παρθενικού του στέμματος στο ATP Masters 1000, αφού σήμερα (14/4) έκλεισε τη θέση του στους ημιτελικούς στο Masters του Μόντε Κάρλο νικώντας με 6-1, 7-6(5) τον Γερμανό Γιαν Λέναρντ Στρουφ.

Στα ημιτελικά ο 25χρονος Ρώσος θα αναμετρηθεί με το νικητή από το «ζευγάρι» του Στέφανο Τσιτσιπά και τον Τέιλορ Φριτζ.

Κάνοντας δυνατό ξεκίνημα στο πρώτο σετ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του, ο Ρούμπλεφ δυσκολεύτηκε αλλά παρέμεινε υπομονετικός στο δεύτερο σετ, για να πανηγυρίσει την 16η νίκη του σε επίπεδο περιοδείας της σεζόν μετά από μία ώρα και 39 λεπτά.

Ο Ρούμπλεφ έχασε το πρώτο γκέιμ-του 1ου σετ- στο σερβίς του πριν κερδίσει έξι στη σειρά σε ένα γρήγορο εναρκτήριο σετ, αλλά ο Στρουφ, βρήκε το βήμα του στο 2ο σετ δυσκολεύοντας τον Ρώσο πρωταθλητή.

Ο Ρούμπλεφ έκανε μπρέικ για το 4-3, ο Στρουφ το «πήρε» πίσω και στη συνέχεια οδηγήθηκαντο τάι μπρέικ, στο οποίο ο Ρώσος ανέκτησε την ψυχραιμία του για να επικρατήσει στο δεύτερο match point του.

«Μπορούσα να δείξω εξαιρετικό επίπεδο μέσα από τον αγώνα, εκτός από κάποιες στιγμές που άρχισα να γίνομαι αρνητικός», είπε ο Ρούμπλεφ στη συνέντευξή του εντός γηπέδου.

«Στο τέλος ήταν ένας δραματικός αγώνας, ειδικά στο δεύτερο σετ. Αλλά κατάφερα να ηρεμήσω και να παίξω ένα καλό τάι μπρέικ».

Ο Ρούμπλεφ στοχεύει να φτάσει στον τρίτο τελικό του ATP Masters 1000 και δεύτερο στο Μόντε Κάρλο, μετά το 2021.