Mία ημέρα μετά τη μυθική εμφάνιση του Μίλτου Τεντόγλου στον τελικό του μήκους, στο πλαίσιο της 6ης ημέρας του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου, πραγματοποιήθηκε η απονομή του χρυσού μεταλλίου στον αθλητή του Γιώργου Πομάσκι.

Ο σπουδαίος άλτης με το χαμόγελο στα χείλη ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στη Βουδαπέστη, με τον μεγάλο άλτη του τριπλούν, Γουίλι Μπανκς να αναλαμβάνει από την πλευρά της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας να κάνει την απονομή τόσο στον ίδιο όσο και στους δύο συναθλητές του που βρέθηκαν στη ζώνη των μεταλλίων.

Ο Τεντόγλου, αφού πρώτα υποκλίθηκε στους πολλούς Έλληνες που βρέθηκαν στο σημείο της απονομής, παρέλαβε το χρυσό μετάλλιο, το οποίο ως γνωστόν ήταν το μοναδικό που του έλειπε από την πλούσια συλλογή του.

Και μιας και κάναμε αναφορά για την μεγάλη συλλογή του Μίλτου, σας παρουσιάζουμε τα χρυσά μετάλλια που έχει κατακτήσει στις μεγάλες διοργανώσεις.

Τα χρήματα που θα πάρει ο Τεντόγλου για το χρυσό στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα

Ο Έλληνας παγκόσμιος πρωταθλητής, σύμφωνα με όσα έχουν ανακοινωθεί, θα λάβει 64.772 ευρώ για το χρυσό μετάλλιο, ενώ η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, που χάρισε στη χώρα μας το άλλο μετάλλιο, που κατέκτησε στη Βουδαπέστη θα πάρει 20.356 ευρώ, καθώς ήταν χάλκινο.

‘Αξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι αν κάποιος αθλητής κατέρριπτε παγκόσμιο ρεκόρ, τότε θα έπαιρνε 92.531 ευρώ.

8η θέση: 4.626 ευρώ

Αποθέωσε Τεντόγλου η Παγκόσμια ομοσπονδία στίβου!

«Η ομορφιά ενός τεράστιου άλματος εις μήκος». Με αυτές τις λέξεις και μία φωτογραφία που δείχνει διαδοχικά την κίνηση του Μίλτου Τεντόγλου στο -6ο και-τελευταίο του άλμα 8.52μ. στον χθεσινό αγώνα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Στίβου στη Βουδαπέστη, που του χάρισε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο, η World Athletics αποθεώνει μέσα από τα social media τον Έλληνα πρωταθλητή.

Σημειώνεται ότι η νίκη του Τεντόγλου ήρθε έπειτα από μία «δύσκολη μάχη», με τον ίδιο τον πρωταθλητή κόσμου να μιλά για τους παράγοντες που τον επηρέασαν και το λάθος που τελικά δεν του στοίχισε: «Δεν με άφησαν τα πόδια μου, δεν με άφησε το κλίμα. Είχε πολλή ζέστη, πολλή υγρασία, δεν έχω ανάσα, θέλω να πιω πολύ νερό. Το τελευταίο άλμα ήταν για 8,70μ., αλλά άφησα τα πόδια στην άμμο και γι’ αυτό νευρίασα. Κατάλαβα ότι ήταν πάνω από 8,40μ. και θύμωσα, γιατί ήταν για 8,70μ. Είπα ‘πώπω λάθος’, που μπορεί να το θυμάμαι για πάντα», ανέφερε μεταξύ άλλων.