Τη δωδέκατη θέση κατέλαβε ο Νίκος Ανδρικόπουλος στον τελικό του τριπλούν, στο πλαίσιο της 1ης ημέρας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του κλειστού στίβου, η «αυλαία» του οποίου άνοιξε σήμερα στο Βελιγράδι.

Η καλύτερη επίδοση του Έλληνα άλτη στις τρεις προσπάθειές του ήταν τα 16,05 μέτρα, η οποία δεν του επέτρεψε να συμπεριληφθεί στους πρώτους οκτώ αθλητές του τελικού που έκαναν ακόμη τρία άλματα. Υπενθυμίζεται ότι ο 23χρονος αθλητής μετέχει για πρώτη φορά στην καριέρα του σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου.

Στο μεταξύ, το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν κατέκτησε ο Κουβανός Λάζαρο Μαρτίνες με 17,64 μέτρα, επίδοση που είναι η κορυφαία για φέτος στον κόσμο. Ο Πορτογάλος Πέδρο Πιτσάρδο πήρε το ασημένιο με 17,46 μέτρα, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Αμερικανός Ντόναλντ Σκοτ με 17,21 μέτρα.