Με νίκη αποχαιρέτησε η Βουλιαγμένη το φετινό Champions League ανδρών στην υδατοσφαίριση. Το συγκρότημα του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς, μετά από πέντε ήττες σε ισάριθμα ματς του Δ΄ ομίλου, επιβλήθηκε 10-6 της Σπαντάου στο κολυμβητήριο «Κύπρος» της Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων, στη Βάρη, και πλέον στρέφει την προσοχή της στο Euro Cup, όπου θα αγωνιστεί στη φάση των «16» τον Μάρτιο (μεσολαβεί τρίμηνη διακοπή λόγω του Ευρωπαϊκού και του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος).

Η νίκη του ΝΟΒ άφησε τους πρωταθλητές Γερμανίας εκτός οκτάδας, «χαρίζοντας» στη Μαρσέιγ την προνομιούχο δεύτερη θέση του ομίλου, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του βραδινού της αγώνα με την Μπαρτσελονέτα.

Η Βουλιαγμένη έκανε το τέλειο πρώτο οκτάλεπτο σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκε 5-0, έχοντας 3/5 στον παίκτη παραπάνω (αλλά και 4/4 στον λιγότερο) και 2/2 πέναλτι. Στη δεύτερη περίοδο, αντίθετα, η ελληνική ομάδα είχε κάποιες επιπόλαιες επιλογές στην επίθεση και επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 5-2 και 6-3, με τον Γκμπαντάμασι να πετυχαίνει στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου το πρώτο γκολ της Σπαντάου σε παίκτη παραπάνω μετά από έξι αποτυχημένες προσπάθειες.

Στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου οι πρωταθλητές Γερμανίας με δύο διαδοχικά γκολ του Στρέλετσκι πλησίασαν σε απόσταση «αναπνοής» (6-5), αλλά ο Γούντχεντ έδωσε τη λύση από κοντά στον παίκτη παραπάνω, η Βουλιαγμένη βελτίωσε ξανά την άμυνά της και ο Παπασηφάκης σκόραρε στην κόντρα για το 8-5, σκορ με το οποίο μπήκαν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο.

Η εξέλιξη αυτή απογοήτευσε τους παίκτες της Σπαντάου (που χρειαζόταν νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα για να έχει ελπίδες πρόκρισης), με συνέπεια ο ΝΟΒ να ανεβάσει ξανά τη διαφορά στο +5 (10-5) και να φτάσει χωρίς άγχος στη νίκη γοήτρου.

Τα οκτάλεπτα: 5-0, 1-3, 2-2, 2-1

Βουλιαγμένη (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος 1, Σπάχιτς 1, Καλογερόπουλος 3, Αλμύρας, Ούμποβιτς, Παπασηφάκης 3, Γούντχεντ 1, Καστρινάκης, Καπότσης, Κουρούβανης 1, Χατζής, Ανδρεάδης.

Σπαντάου (Βλάντιμιρ Μάρκοβιτς): Μπάκσα, Γκμπανταμάσι 1, Αντρούσκεβιτς, Τσίρου 1, Τκατς 1, Γιούνγκλινγκ, Στρέλετσκι 2, Τομάσοβιτς 1, Ντικ, Σεντλμάγερ, Εϊμπραμσον, Μπανίτσεβιτς, Σπάικερ.