Λίγο έλειψε να γίνει η μεγάλη έκπληξη απόψε στο Σεράφειο, όπου ο Ολυμπιακός νίκησε δύσκολα τον Απόλλωνα Σμύρνης με 9-8, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν 3-1, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με σερί 6-0, ξέφυγαν 7-3 στο ημίχρονο και έδειξαν να «καθαρίζουν» το ματς.

Η εξαιρετική άμυνα και η σπουδαία απόδοση του τερματοφύλακα, Στέφανου Γαλανόπουλου, επέτρεψαν στην «αμφίβια ταξιαρχία» να μειώσει τη διαφορά και να φτάσει σε «απόσταση βολής» (8-7) στο τέλος της τρίτης περιόδου, χάρη σε γκολ των Σουσιασβίλι και Σολανάκη. Στο τελευταίο οκτάλεπτο ο Γενηδουνιάς έδωσε πολύτιμη «ανάσα» στους πρωταθλητές, που από κει και μετά κράτησαν τη νίκη από την άμυνά τους, καθώς ο Απόλλωνας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελευταίο λεπτό με τον Αλαμάνο.

Νωρίτερα, σε άλλο εξ αναβολής ματς της πρεμιέρας, το Περιστέρι νίκησε στη Χίο με 13-7 τον τοπικό ΝΟΧ και ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό στην κορυφή του Α΄ ομίλου.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στον Α΄ όμιλο της Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών:

ΝΟ Πατρών-Χανιά 7-6

Γλυφάδα-Παναθηναϊκός 8-6

Χίος-Περιστέρι 7-13

Απόλλων Σμύρνης-Ολυμπιακός 8-9