Ο Ολυμπιακός επικράτησε 11-6 της Γλυφάδας στον Πειραιά και έκανε το πρώτο από τα δύο βήματα που απαιτούνται, για να δώσει και φέτος το «παρών» στους τελικούς της Α1 υδατοσφαίρισης των γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» πήραν από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα, προηγήθηκαν 6-2 στο ημίχρονο με όπλο την άμυνά τους, και δεν δυσκολεύθηκαν να φτάσουν στη νίκη στον πρώτο ημιτελικό. Πάντως, στο δεύτερο μισό του ματς ο ΑΝΟΓ στάθηκε σαφώς καλύτερα, παρότι είχε χάσει με τρεις ποινές την Τίνα Κοντογιάννη πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, και έδειξε ότι μπορεί να φανεί πιο ανταγωνιστικός στο δεύτερο παιχνίδι, που θα γίνει τη Δευτέρα (8/5) στη Γλυφάδα.

Να σημειωθεί ότι λίγο πριν το τέλος του πρώτου οκταλέπτου αποβλήθηκε με αντικατάσταση από πλευράς γηπεδούχων η Φωτεινή Τριχά.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 4-1, 3-3, 2-1

Ολυμπιακός (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου, Τριχά, Ξενάκη 3, Σιούτη, Μαργ. Πλευρίτου, Σάντα 1, Β. Πλευρίτου 2, Κρίστμας, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Τζωρτζακάκη 1, Δρακωτού.

Γλυφάδα (Άντι Μελιδώνη): Καρύτσα, Παν. Νίνου 1, Μουστακαρία, Γουλβς 2, Γρηγοροπούλου, Ειρ. Νίνου 1, Αντωνιάδη, Κανελλοπούλου, Κούλχαας 2, Φουντωτού, Κατσώνη, Κοντογιάννη, Ηλιακοπούλου, Κακαΐδη, Μαδένογλου.