Ντέρμπι για ένα ημίχρονο ήταν ο πρώτος τελικός της Α1 υδατοσφαίρισης των γυναικών, ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Βουλιαγμένη στον Πειραιά, στη συνέχεια όμως οι «ερυθρόλευκες» επέβαλαν την ανωτερότητά τους και έφτασαν στη νίκη με 14-5, κάνοντας το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για την υπεράσπιση του τίτλου τους.

Ο ΝΟΒ κατάφερε να κρατήσει τις πρωταθλήτριες «άσφαιρες» στα πρώτα 12 λεπτά του αγώνα και προηγήθηκε 2-0 και 3-1, όμως με τρία τέρματα μέσα σε ενάμισι λεπτό ο Ολυμπιακός ξεκόλλησε και προηγήθηκε 4-3 στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στη γηπεδούχο ομάδα, που ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 7-3 (συνολικό σερί 6-0) και κυριάρχησε απόλυτα ως το τέλος.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει την Παρασκευή (24/5, 20:00), στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

Στο πρώτο παιχνίδι για τις θέσεις 5-6, η Γλυφάδα νίκησε στην έδρα της 8-7 τον Πανιώνιο, χάρη σε γκολ της Ντένιας Κουρέτα, δέκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Η σειρά, που θα κρίνει το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο για τη νέα χρονιά, κρίνεται στις δύο νίκες και το δεύτερο ματς θα γίνει την Παρασκευή (24/5, 20:30) στη Νέα Σμύρνη.