Το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για να γράψει ιστορία ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Australian Open, κατακτώντας τον πρώτο Grand Slam τίτλο στην καριέρα του, έγινε το μεσημέρι της Τρίτης.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, Νο 4 στην παγκόσμια κατάταξη, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, κατάφερε να νικήσει στο κεντρικό κορτ με 3-0 σετ (6-3, 7-6, 6-4) τον Τσέχο Γίρι Λεχέτσκα (Νο 71) σε 2 ώρες και 17 λεπτά και παίρνοντας για τρίτη διαδοχική χρονιά το εισιτήριο για τα ημιτελικά, κράτησε ζωντανό το όνειρό του να κατακτήσει το βαρύτιμο τρόπαιο στη Μελβούρνη.

Στα ημιτελικά ο «Στεφ» θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο Καρέν Kατσάνοφ (Νο 20), ο οποίος προκρίθηκε ξεκούραστα, λόγω της απόσυρσης του Αμερικανού Σεμπ Κόρντα (Νο 31) στο τρίτο σετ.

Στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, ο Τσιτσιπάς είναι ο απόλυτος κυρίαρχος, με πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες, έχοντας χάσει μόλις δύο σετ.

Δεν έχουν συναντηθεί ποτέ σε γκραν σλαμ, ενώ ο τελευταίος μεταξύ τους αγώνας ήταν στο περσινό Masters 1000 της Ρώμης, όπου ο Έλληνας τενίστας επικράτησε στη φάση των «16» με 4-6, 6-0, 6-3.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας με την πρόκρισή του στα ημιτελικά έχει εξασφαλίσει το ποσό των 587.000.

Ο αγώνας

Ο Τσιτσιπάς, αφού κράτησε δύσκολα το σερβίς του στο πρώτο game, εν συνεχεία ανέβασε στροφές και έφτασε πρώτος στο break, καταφέρνοντας μάλιστα να κάνει με συνοπτικές διαδικασίες το 3-0.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, ελέγχοντας απόλυτα το παιχνίδι και παίζοντας με συγκέντρωση, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Τσέχο και με 6-3 games έκλεισε το πρώτο σετ μετά από 36 λεπτά αγώνα, κάνοντας το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για την πρόκριση στους «4» του Australian Open.

Στο δεύτερο σετ ο Τσέχος προσπάθησε να αντιδράσει και στο τέταρτο game έφτασε μία ανάσα από το break, όχι μία αλλά πέντε φορές.

Εντούτοις ο Τσιτσιπάς, αγωνιζόμενος με ψυχραιμία, κατάφερε να σβήσει πέντε break points του αντιπάλου του και ισοφάρισε σε 2-2.

Στη συνέχεια οι δύο τενίστες υπερασπίστηκαν το σερβίς τους κι έτσι φτάσαμε στο 6-6.

Έτσι το σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ, όπου εκεί ο Τσιτσιπάς πραγματοποίησε επίδειξη ισχύος και με 7-2 κατάφερε να κάνει, έστω και δύσκολα, το 2-0 στο παιχνίδι.

Ο «Στεφ» βρέθηκε ξανά με την… πλάτη στον τοίχο στο 7ο γκέιμ του τρίτου σετ, όπου ο Λεχέτσκα προηγήθηκε 0-40 και είχε τρεις ευκαιρίες για break, τις οποίες όμως ο Τσιτσιπάς «έσβησε».

Αφού… επιβίωσε, ο Έλληνας τενίστας περίμενε υπομονετικά την ευκαιρία του και όταν αυτή παρουσιάστηκε, δεν την άφησε να πάει χαμένη.

Εκμεταλλεύτηκε τρία αβίαστα λάθη του Τσέχου, που σέρβιρε για να μείνει στο ματς, έκανε το 6-4 και πανηγύρισε την πρόκριση στην τετράδα.

Μάλιστα πλέον ο Τσιτσιπάς έχει τη μεγάλη ευκαιρία να περάσει για πρώτη φορά στην καριέρα του στον τελικό του γκραν σλαμ της Μελβούρνης.

Τα δύο προηγούμενα χρόνια είχε αποκλειστεί από τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ, όμως ο φετινός του αντίπαλος, ο επίσης Ρώσος Κάρεν Κατσάνοφ (Νο 20 στον κόσμο) δεν είναι του ίδιου επιπέδου.