Ανδρέας Αθανασούλης

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να λυγίσει τον Μπόρνα Τσόριτς στον τελικό του τουρνουά του Σινσινάτι. Ο Κροάτης, No. 152 στον κόσμο, που έχει φτάσει μέχρι το Νο. 12 στην καριέρα του παρουσιάστηκε πιο… διψασμένος και αποφασισμένος να επιστρέψει στις υψηλές θέσεις με αποτέλεσμα να επικρατήσει 2-0 του Έλληνα πρωταθλητή και να κατακτήσει το τρόπαιο.

Ο 25χρονος Κροάτης που από τη Δευτέρα (23/8) θα κάνει άλμα στην κατάταξη και θα φιγουράρει στο Νο.29 επικράτησε 7-6 και 6-3. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε στην αρχή του αγώνα μεγάλη συγκέντρωση και μεθοδικότητα, όμως στη συνέχεια έβγαλε κούραση και μοιραία έμεινε με την πικρή γεύση της ήττας. Πλέον, ο «Στεφ» από τη Δευτέρα (23/8) θα ανέβει από το Νο. 7 στο Νο. 5 της κατάταξης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να διαχειριστεί σωστά το παιχνίδι από τη στιγμή που ο αντίπαλός του ξαναμπήκε στη διεκδίκηση του πρώτου σετ. Δεν βρήκε πόντους από το σερβίς του, υπέπεσε σε πολλά αβίαστα λάθη και σε γενικές γραμμές δεν έδειξε πως ήταν ψυχολογικά έτοιμος, παρότι προερχόταν από την τεράστια νίκη του επί του Ντανίιλ Μεντβέντεφ.

Ήταν ο 6ος τελικός σε 1000άρι τουρνουά της ATP και 22ος στην καριέρα του Τσιτσιπά, που δεν μπόρεσε να πάρει τον τίτλο και να πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο US Open.

Μετά από τρεις παρουσίες στους ημιτελικούς της διοργάνωσης, ο Έλληνας πρωταθλητής απέτυχε να πάρει το πρώτο του τρόπαιο στο συγκεκριμένο τουρνουά και 3ο στην καριέρα του (και τα δύο στο Μόντε Κάρλο). γνωρίζοντας την 16η εφετινή του ήττα (ρεκόρ 46-16) και 4η στους έξι τελικούς που έχει δώσει (σε Τορόντο το 2018, Μαδρίτη το 2019 και Ρώμη το 2022 οι τρεις προηγούμενες).

Οι δύο φιναλίστ συναντήθηκαν για τρίτη φορά στο κορτ. Ο Τσόριτς αναδείχθηκε για δεύτερη φορά νικητής, μετά τη συγκλονιστική τους μάχη διάρκειας 4.5 ωρών στον 3ο γύρο του US Open 2020. Τότε ο Τσιτσιπάς είχε προηγηθεί με 2-1, αλλά και…5-1 στο 4ο σετ, παρ΄ όλα αυτά ο Κροάτης έφερε τα πάνω κάτω μετατρέποντας το 1-5 σε 7-5 έχοντας σβήσει παράλληλα 6 ματς-πόιντ!

Δύο χρόνια νωρίτερα στο 1000άρι τουρνουά της Ρώμης ο Έλληνας τενίστας είχε πάρει τη νίκη μετά την αποχώρηση του Κροάτη στο 5ο game κι ενώ ο 24χρονος πρωταθλητής είχε το προβάδισμα με 4-1.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα. Πέτυχε μπρέικ στην πρώτη του απόπειρα και προηγήθηκε 3-0 δείχνοντας την ανωτερότητά του. Στη συνέχεια ο Κροάτης προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, ενώ ο Στέφανος έχασε το ρυθμό του. Με δικό του μπρέικ ο Τσόριτς μείωσε αρχικά σε 4-3 και καθώς γλίτωσε από τρία μπρέικ του Τσιτσιπά, ισοφάρισε σε 4-4. Το σετ τελικά οδηγήθηκε στο 6-6 και στο τάι μπρέικ. Ο Τσόριτς πέτυχε μίνι μπρέικ με διπλό λάθος του Τσιτσιπά και στη συνέχεια με δικά του winner προηγήθηκε 5-0 αποκτώντας τεράστιο προβάδισμα, για να κλείσει το σετ με 7-0!

Στο δεύτερο σετ οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν υπερασπιζόμενοι το σερβίς τους (2-2), όμως ο Τσόριτς με μπρέικ στο έκτο γκέιμ προηγήθηκε 4-2 και έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση του τουρνουά.Ο Κροάτης τενίστας στο έβδομο γκέιμ εδραίωσε την κυριαρχία του και χρειάστηκε 10 λεπτά για να φτάσει στο 5-2. Τελικά έφτασε στο 6-2 με νέο μπρέικ και κατέκτησε το τουρνουά την ώρα που στο κορτ ξεσπούσε βροχή!