Πιέστηκε ιδιαίτερα απέναντι στον Λάσλο Τζέρε, όμως τελικά τα κατάφερε ο Στέφανος Τσιτσιπάς και με δύο κερδισμένα τάι μπρέικ πήρε την πρόκριση για τη φάση των «16» του Abierto Mexicano, που διεξάγεται στο Ακαπούλκο.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας χρειάστηκε 2 ώρες και 13 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του 26χρονου Σέρβου (Νο 51).

Μακριά από τον καλό του εαυτό, ο 23χρονος τενίστας έδωσε δικαιώματα στον αντίπαλό του, όμως έδειξε την κλάση του στα τάι μπρέικ και συνεχίζει την πορεία προς τον πρώτο του τίτλο σε τουρνουά της σειράς ATP 500.

Και στα δύο σετ κρίθηκαν τα πάντα στο τάι μπρέικ. Στο πρώτο σετ [7-6(7)] ο Στέφανος έσωσε πρώτα τρία set point του Τζέρε και πήρε το σετ στο τέλος. Αντίστοιχα, στο δεύτερο σετ [7-6(4)] έφτασε το ματς στο τάι μπρέικ έχοντας κάνει αλλά και δεχθεί προηγουμένως ένα break.

Πλέον περιμένει στον δεύτερο γύρο τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Λορέντζο Σονέγκο και στον Τζέι Τζέι Γουλφ.

Με τη νίκη αυτή ο Στέφανος φτάνει τις 200 στην καριέρα του σε όλες τις διοργανώσεις.

Το ματς

Στο πρώτο σετ, ο Τζέρε «έσπασε» πρώτος το σερβίς του Τσιτσιπά και προηγήθηκε με 4-3, όμως ο 24χρονος Έλληνας αντέδρασε και με break ισοφάρισε 5-5 για να κριθεί το σετ στο τάι μπρέικ, όπου μετά από «σκληρή μάχη» επικράτησε με 9-7.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς έκανε break με το… καλημέρα και προηγήθηκε 2-0, 3-1, 4-2 και 5-3, με τον Σέρβο τενίστα να «σπάει» το σερβίς του «Tsitsifast» και να ισοφαρίζει σε 5-5. Στο τάι μπρέικ ο Έλληνας πρωταθλητής απεδείχθη και πάλι ψυχραιμότερος και ικανότερος στις κρίσιμες στιγμές, φθάνοντας στη νίκη-πρόκριση.

Την πορεία τους στο τουρνουά της μεξικανικής πόλης συνεχίζουν τόσο ο Ράφα Ναδάλ (Νο 5 στον κόσμο) όσο και ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ. Ο Ισπανός θριαμβευτής του Australian Open νίκησε με 6-3, 6-2 τον Αμερικανό Ντένις Κούντλα (Νο 100), ενώ ο Ρώσος διεκδικητής της κορυφής στην παγκόσμια κατάταξη (τώρα βρίσκεται στο Νο 2) επικράτησε με 6-3, 6-4 του Γάλλου Μπενουά Περ (Νο 49).