Η ελληνική αποστολή κατέκτησε συνολικά έξι μετάλλια (ένα χρυσό, τρία ασημένια και δύο χάλκινα) στο Βελιγράδι, όπου διεξήχθη σήμερα (4/2) το Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ20.

Ο Πασχάλης Γεννίκης έκανε πολύ καλό αγώνα στο ύψος και με τα 2,06μ. που ξεπέρασε κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο. Με την επίδοση αυτή μάλιστα ο 17χρονος άλτης ισοφάρισε το απόλυτο ατομικό του ρεκόρ!

Με νέο ατομικό ρεκόρ θα επιστρέψει στην Ελλάδα ο Γιώργος Γρέψιος. Ο 18χρονος πρωταθλητής του τριπλούν είχε καλύτερο άλμα στα 15,49μ., με το οποίο κατέλαβε τη δεύτερη θέση και στο ασημένιο μετάλλιο.

Η ελληνική αποστολή στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ20 που έγινε στο Βελιγράδι

Δύο ασημένια μετάλλια κατέκτησαν και δύο κορίτσια της εθνικής μας ομάδας. Η Μαρία Ραφαηλίδου έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις στη σφαιροβολία και με 14,81μ. κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Μάλιστα μέχρι την πέμπτη βολή ήταν στην πρώτη θέση αλλά στην έκτη προσπάθεια η Βέσνα Κλάγεβιτς από το Μαυροβούνιο με 14,89μ. πήρε το χρυσό μετάλλιο. Στο επί κοντώ η Εβίνα Παναγιώτου κατάφερε να ξεπέρασε τα 4,00μ. Και να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο. Στο ίδιο αγώνισμα στους άνδρες Κ20 ο Παύλος Κριαράς με 4,90 μ. κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Καλή εμφάνιση σημείωσε και ο Δημήτρης Αντωνάτος στην σφαιροβολία. Ο χάλκινος πρωταθλητής Ευρώπης στην Ιερουσαλήμ με καλύτερη βολή στα 19,27μ. κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και στο Βαλκανικό πρωτάθλημα. Μάλιστα με την επίδοση αυτή ο 17χρονος πρωταθλητής βελτίωσε το ρεκόρ της χειμερινής περιόδου.