Ο κάτοχος του τίτλου, Παναθηναϊκός, θα υπερασπιστεί τα κεκτημένα του στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς, μετά την πρόκρισή του στον τελικό.

Οι «πράσινοι» υποδέχθηκαν στο κλειστό του Μετς τον Πήγασο Πολίχνης, τον οποίο νίκησαν με 3-1 σετ (25-22, 25-20, 17-25, 25-14) και στον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσουν το νικητή του έτερου ημιτελικού, ανάμεσα στον ΑΟΠ Κηφισιάς και τον ΠΑΟΚ.

Για το «τριφύλλι» ήταν ο τελευταίος αγώνας πριν τα πλέι οφ, καθώς μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και στρέφει το ενδιαφέρον του στη συνέχεια του πρωταθλήματος, αλλά και σε Λιγκ Καπ/Κύπελλο.

Αντίπαλος του Παναθηναϊκού θα είναι ο ΠΑΟΚ. Δέκα ημέρες μετά την αναμέτρησή τους για το πρωτάθλημα της Volley League, η Κηφισιά υποδέχθηκε στο «Ζηρίνειο» τον ΠΑΟΚ σε νοκ άουτ ημιτελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Ο «Δικέφαλος» της Θεσσαλονίκης επιβεβαίωσε όχι μόνο την ανωτερότητά του απέναντι στο συγκρότημα των βορείων προαστίων αλλά και την περίοδο φόρμας που διανύει, επικρατώντας της ομάδας του Χριστοφιδέλη με 3-0 σετ (25-15, 25-18, 25-22) και δίνοντας ραντεβού για τον τίτλο στον τελικό, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.