Το παιχνίδι του Στέφανου Τσιτσιπά με αντίπαλο τον Άντι Μάρεϊ, για τον β’ γύρο του Wimbledon, διεκόπη λόγω του προχωρημένου της ώρας και θα συνεχιστεί την Παρασκευή, όχι πριν από τις 17:00 ώρα Ελλάδος.

Ο λόγος της διακοπής έχει να κάνει με τον νόμο που… κλείνει τα αγγλικά γήπεδα στις 23.00 λόγω των ωρών κοινής ησυχίας, το λεγόμενο curfew.

Το ματς διεκόπη αμέσως μετά την ολοκλήρωση του τρίτου σετ, το οποίο κατέκτησε ο Μάρεϊ, παίρνοντας το προβάδισμα με 2-1 σετ (6-7, 7-6, 6-4) κόντρα στον κορυφαίο Έλληνα τενίστα (Νο 5), ο οποίος είχε προηγηθεί, βλέποντας όμως τον αντίπαλό του να νικά στα δύο επόμενα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν τον πόντο που του χάρισε το τρίτο σετ ο άλλοτε Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης και νυν Νο 40 του κόσμου αισθάνθηκε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς, μετά από γύρισμά του.

Όποιος επικρατήσει στο εν λόγω μπρα-ντε-φερ θα αντιμετωπίσει στους «32» της διοργάνωσης τον Σέρβο Λάσλο Τζέρε, που έκανε την έκπληξη αφήνοντας εκτός τον Μπεν Σέλτον με 3-6, 6-3, 7-6, 6-3.

Στο πρώτο σετ έγινε μεγάλη μάχη ανάμεσα στον Έλληνα και τον Βρετανό τενίστα. Οι δύο αντίπαλοι κράτησαν το σερβίς τους, κι έτσι τα πάντα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν πιο ψύχραιμος και με 7-3 έκανε το 7-6 στα games, παίρνοντας προβάδισμα για τη νίκη-πρόκριση.

Ακριβώς ίδιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο σετ, με διαφορετικό όμως νικητή. Ούτε ο Τσιτσιπάς, ούτε και ο Μάρεϊ κατάφεραν να φτάσουν σε break κι έτσι κλήθηκαν για δεύτερη φορά στη μεταξύ τους μονομαχία να λύσουν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Βρετανός κυριάρχησε απόλυτα και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του κορυφαίου Έλληνα τενίστα με 7-2 έκανε το 1-1 στα σετ, εν μέσω αποθέωσης από το κοινό στο κεντρικό κορτ του Λονδίνου.

Ό,τι δεν είχε επιτευχθεί στα πρώτα 26 games του αγώνα το κατάφερε ο Μάρεϊ με το… καλημέρα στο τρίτο σετ.

Συγκεκριμένα έκανε το break και, αφού στη συνέχεια κατάφερε να υπερασπιστεί το σερβίς του, έκανε την ολική ανατροπή, φτάνοντας στο 2-1 με 6-4 games.

Σε αυτό το σημείο μπήκε σε εφαρμογή το curfew των 23.00 κι έτσι οι δύο τενίστες πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια, ανανεώνοντας το ραντεβού τους για την Παρασκευή.