Η Μάρτα Κόστιουκ από την Ουκρανία προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Wimbledon για πρώτη φορά στην καριέρα της, καθώς η αντίπαλός της, Πάουλα Μπαντόσα, αναγκάστηκε να αποσυρθεί λόγω τραυματισμού κατά τη διάρκεια του αγώνα τους την Παρασκευή (7/7).

Η 21χρονη Κόστιουκ ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 σετ (6-2), ενώ προηγείτο και στο δεύτερο σετ με 1-0, όταν η Μπαντόσα υπέστη έναν τραυματισμό στη μέση. Η 25χρονη Ισπανίδα -σύντροφος του Στέφανου Τσιτσιπά ο οποίος θα συνεχίσει τον δικό του αγώνα με τον Άντι Μάρεϊ αργότερα μέσα στη μέρα- έχασε νωρίτερα στη σεζόν το Γαλλικό Όπεν λόγω ενός ραγίσματος στη σπονδυλική στήλη.

Η Μπαντόσα ήταν προγραμματισμένο να παίξει με τον Τσιτσιπά στο μικτό διπλό, αλλά αυτό πλέον δείχνει εξαιρετικά αμφίβολο.

Η Κόστιουκ νίκησε τη Μαρία Σάκκαρη στον πρώτο γύρο και ελπίζει να συνεχίσει την πορεία της στο τουρνουά, όπου θα αντιμετωπίσει στον τρίτο γύρο τη νικήτρια του ζευγαριού Μάντισον Κις (ΗΠΑ)- Βικτόρια Γκολούμπιτς (Ελβετία).