Η Μίλαν αναδείχθηκε νικήτρια στον τελικό του ιταλικού Σούπερ Καπ. Οι «ροσονέρι» επικράτησαν με 2-1 της κυπελλούχο Ίντερ «Φωλιά του Πουλιού» στο Πεκίνο, κατακτώντας έτσι το βαρύτιμο τρόπαιο.

Οι πρωταθλητές Ιταλίας βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, καθώς οι «νερατζούρι» πήραν προβάδισμα στο 22ο λεπτό με τέρμα του Σνάιντερ στο 22΄.

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε στροφές, καταφέρνοντας να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση.

Πιο συγκεκριμένα στο 60’ ο Ιμπραΐμοβιτς έκανε το 1-1, ενώ εννέα λεπτά αργότερα ο Μπόατενγκ έκανε την ανατροπή χαρίζοντας το τρόπαιο στην Μίλαν.

Μίλαν (Μάσιμο Αλέγκρι): Αμπιάτι, Αμπάτε, Τζαμπρότα, Σίλβα, Νέστα, Φαν Μπόμελ, Γκατούζο (75’ Αμπροσίνι), Ζέεντορφ, Μπόατενγκ (82’ Εμάνουελσον), Ρομπίνιο (61’ Πάτο), Ιμπραϊμοβιτς

Ίντερ (Πιέρο Γκασπερίνι): Σέζαρ, Ρανόκια, Ζανέτι, Κίβου, Σάμουελ, Όμπι (82’ Καστάινιος), Στάνκοβιτς (73’ Πατζίνι), Άλβαρες (64’ Φαραόνι), Σνάιντερ, Μότα, Ετό