Μια πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Καβάλα. Οι «Αργοναύτες» κέρδισαν 80-72 την ΑΕ Λάρισας στο κλειστό της Νεάπολης και έφτασαν τους 19 βαθμούς στο πρωτάθλημα, αφήνοντας τους γηπεδούχους στους 16 βαθμούς και στην προτελευταία θέση.

Η Καβάλα προηγήθηκε με 10-4 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 (14-19), παρότι η ΑΕΛ είχε ισοφαρίσει σε 14-14. Στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες του Κώστα Πιλαφίδη βρέθηκαν στο +9 (41-32) και άρχισαν με σημαντικό πλεονέκτημα την τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν σε εκείνο το σημείο να ανατρέψουν τα δεδομένα, αλλά η Καβάλα δεν έχασε την ψυχραιμία της και έμεινε μπροστά στο σκορ με 60-52.

Η τελική επίθεση της Λάρισας έγινε στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου. Στο 35’ ο Φράνσις σκόραρε και μείωσε σε 62-66, αλλά η Καβάλα άντεξε και έφτασε στη νίκη με 80-72.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 32-41, 52-60, 72-80.

ΑΕ Λάρισας (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Μεχία 19 (1), Ζάρας 9 (2), Κόμματος 14 (2), Αποστολίδης 5, Παπανικολάου, Λαμπρόπουλος 5, Τσαϊρέλης, Καραβανάς, Λάππας, Φράνσις 20 (1).

Καβάλα (Κώστας Πιλαφίδης): Γκούστας 11 (3), Ντάνιελς 16 (1), Αμαγκού 13 (1), Κέκελης, Γκαγκαλούδης 10, Καβαλιάουσκας 20, Κούβελας 4, Αγγελακόπουλος 6 (1).