Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν η μεγάλη κερδισμένη στην αγγλική «boxing day», καθώς κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά της με τη Σίτι στους επτά βαθμούς.

Σε ένα αγώνα διαφήμιση του ποδοσφαίρου, με πλούσιο θέαμα και αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ, η ομάδα του Φέργκιουσόν επιβλήθηκε με 4-3 της Νιούκαστλ στο «Ολντ Τράφορντ» και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα της συμπολίτισσάς της.

Οι «πολίτες» ηττήθηκαν με 1-0 από την Σάντερλαντ στο «Στάδιο του Φωτός» και πλέον βρίσκονται στο -7 από τη Γιουνάιτεντ, που πάντως τα… χρειάστηκε απέναντι στης «καρακάξες».

Η ομάδα του Πάρντιου προηγήθηκε τρεις φορές στο «Θέατρο των Ονείρων», εντούτοις οι «κόκκινοι διάβολοι» βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσουν ισάριθμες φορές, παίρνοντας μάλιστα το πολύτιμο τρίποντο με τέρμα του Χαβιέρ Ερνάντες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Τετάρτη
Άρσεναλ – Γουέστ Χαμ (αναβολή)
Έβερτον – Γουίγκαν 2-1 (52′ Λίον Όσμαν, 77′ Τζαγκιέλκα / 82′ Αρουνά Κονέ)
Φούλαμ – Σαουθάμπτον 1-1 (8′ Μπερμπάτοφ / 86′ πέν. Λάμπερτ)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νιούκαστλ 4-3 (25′ Έβανς, 58′ Εβρά, 71′ Φαν Πέρσι, 91′ Χαβιέρ Ερνάντες / 4′ Περτς, 29′ αυτ. Έβανς, 68′ Παπίς Σισέ)
Νόριτς – Τσέλσι 0-1 (38′ Μάτα)
ΚΠΡ – Γουέστ Μπρομ 1-2 (68′ Τζιμπρίλ Σισέ / 29′ Μπραντ, 50′ αυτ. Γκριν)
Ρέντινγκ – Σουόνσι 0-0
Σάντερλαντ – Μάντσεστερ Σίτι 1-0 (53′ Άνταμ Τζόνσον)
Άστον Βίλα – Τότεναμ (19:30)
Στόουκ – Λίβερπουλ (21:45)